To było trzydniowe święto triathlonu

29 czerwca – 1 lipca poznańską Maltę opanowało triathlonowe szaleństwo! Tysiące zawodników i kibiców wzięło udział w Festiwalu Triathlonu, Super League Triathlon Poznań. Wśród nich byli czołowi triathloniści z całego świata, którzy w widowiskowym stylu rywalizowali ze sobą o możliwość startu w prestiżowym Cyklu Mistrzowskim SLT.

W piątkowym, emocjonującym wyścigu przebiegającego w formule Triple Mix wśród mężczyzn tryumfował Andreas Schilling. W wyścigu kobiet zwyciężyła faworytka, Emma Jeffcoat z Australii, natomiast reprezentantka Polski, Maria Cześnik, zajęła trzecią lokatę. Drugi dzień Super League Triathlon Poznań dostarczył fanom kolejną dawkę niezapomnianych emocji. W widowiskowej rywalizacji zawodników kategorii PRO w formule Enduro walka trwała do ostatnich metrów, a ostatecznie Andreas Schilling o jedną sekundę wyprzedził Tylera Mislavchuka. Wśród kobiet stawkę zdominowała bezkonkurencyjna Australijka Emma Jeffcoat, a reprezentantka Polski, Maria Cześnik, zajęła czwartą lokatę, czym zapewniła sobie miejsce w Cyklu Mistrzowskim Super League Triathlon.

W sobotę 30 czerwca rozegrane zostały również zawody amatorów na dystansie 112,99 km. Na „połówce” najlepszy okazał się Paweł Skuza, z czasem 4:18:02, a wśród Pań zwyciężyła Magdalena Biskupska (4:41:41). Niedzielę nad poznańską Maltą inaugurował wyścig na dystansie 28,5 km, w którym tryumfował Jakub Kubiński z czasem 59:39, a także Agnieszka Gadomska 01:07:58. Następnie rozegrana została rywalizacja na dystansie 56,5 km, w których na najwyższym stopniu podium stanęli Sylwester Szwat (01:55:58) oraz Urszula Kafarska (02:18:18). Imprezę zamknęły wyścigi sztafet na popularnej „ćwiartce”, w których zwyciężyła drużyna Wszystkoobieganiu.pl w składzie Daniel Osik, Artur Adamczak i Przemysław Walewski z czasem 01:54:28.

Triathlonowy weekend, oprócz sportowych wrażeń, dostarczył również wielu wyjątkowych i niezapomnianych momentów. W niedzielę zmagania na dystansie 56,5 km rozpoczęła Złota Fala kobiet, która była symbolicznym zwieńczeniem projektu „Kobiety na wagę złota nakręca LIV”. W piątek miał miejsce bieg Semilac Women Run, w którym zwyciężyła Hanna Kotwica z czasem 22:49. Najistotniejszym aspektem biegu był jednak fakt, że część pieniędzy z każdego pakietu startowego została przeznaczona na warsztaty wspierające aktywizację zawodową kobiet w Polsce. Oprócz tego kibice w Poznaniu mogli być świadkami wielu poruszających momentów, jak np. oświadczyny na trasie triathlonu, czy też start fizjoterapeuty Łukasza Malaczewskiego i jego niepełnosprawnego podopiecznego, 12-letniego Jasia Kmiecia na dystansie 112,99 km.