To była szczególna rocznica

Poznań i Wielkopolska uroczyście świętowały 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Uczestniczył w nich prezydent RP Andrzej Duda

Oficjalne uroczystości o godz. 11.15. rozpoczął Marszałek Marek Woźniak od złożenia kwiatów na mogile pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

fot. UMWW

Kwiaty na grobie pierwszego dowódcy złożyli także (wcześniej) premier RP Mateusz Morawiecki i (później) Prezydent RP Andrzej Duda.

W południe przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych z całego kraju uczestniczyli w poznańskiej Farze we mszy świętej w intencji Powstańców Wielkopolskich.

fot. UMWW

O godz. 14.00 na placu Wolności w Poznaniu, „rozbił się” Obóz Powstańczy i rozpoczął się piknik. To tam stanęły zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską samoloty Fokker. To przykłady maszyn, które Powstańcy 100 lat temu zdobyli na Ławicy.

Punktualnie o godz. 16.40, w najbardziej prawdopodobnej godzinie wybuchu powstania, rozległ się dźwięk syren, a w całym Poznaniu na minutę stanęły tramwaje i autobusy. Wtedy też pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się główne, oficjalne uroczystości rocznicowe. Wziął w nich udział prezydent RP, władze województwa i miasta, a także zaproszeni goście.

fot. UMWW

– Powstanie Wielkopolskie było nie tylko aktem odwagi i determinacji w dążeniu do niepodległości-było jedynym w polskich dziejach tak masowym i dobrze przygotowanym zrywem narodowo-wyzwoleńczym. Już na wiele miesięcy przed wybuchem Wielkopolskiej Insurekcji, Polska Organizacja Wojskowa gromadziła broń, młodzi ludzie pod pretekstem zajęć gimnastycznych, uczyli się posługiwać bronią w drużynach „Sokoła”, kobiety przygotowywały opatrunki. Wielkopolanie pozostawieni sami sobie na peryferiach światowej polityki, doskonale rozumieli znaczenie słów Józefa Piłsudskiego, że Polski nie da się ani wymodlić, ani wygadać, ani wyżebrać, ani wyszachrować. Trzeba ją zdobyć krwią własną i cudzą-mówił podczas uroczystości marszałek Marek Woźniak

Po jego wystąpieniu prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego, najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, przyznane pośmiertnie organizatorom i Dowódcom Powstania Wielkopolskiego: gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu oraz gen. Stanisławowi Taczakowi. W ich imieniu odznaczenia odebrali Tomasz Łęcki, dyr. Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, w strukturach którego znajduje się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, oraz Jan Gogołkiewicz, wnuk gen. Taczaka.

DÓŁ ART

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl