Tłumy u Prymasa Polski na drzwiach otwartych pałacu prymasowskiego

Po raz pierwszy w historii z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce otwarto drzwi od pałacu gdzie na co dzień mieszka i pracuje Prymas Polski. Wejść mógł każdy a kolejka chętnych do zwiedzania zajęła większą cześć ogrodu prymasowskiego. 

Tutaj w tym budynku gościł podczas swoich pielgrzymek do Gniezna i stąd, a dokładnie z balkonu nazywanego dziś papieskim, pozdrawiał pielgrzymów i prowadził pamiętny dialog z młodzieżą w 1979 roku Papież św. Jan Paweł II   – mówi ks. Marcin Kulczynski, sekretarz abp. Wojciecha Polaka.

Po rezydencji Prymasa Polski oprowadzali klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Można więc było zobaczyć wspomniany pamiętny balkon, salę papieską i salę malinową, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń m.in. spotkania prezydentów siedmiu państw europejskich. Można również było pomodlić się w prymasowskiej kaplicy i zobaczyć, gdzie obecny Prymas Polski pracuje.

fot. poznews.pl

Podczas pikniku który odbywał się w ogrodzie prymasowskim, młodzi ludzie prowadzili akcję „Bilet dla Brata”. Zbierali pieniądze na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Panamy dla rówieśników z ubogich rodzin.  Pałac w ciągu 3 godzin zwiedziło kilkaset osób. Nie wykluczone, że drzwi pałacu dla zwiedzających będą ponownie otwarte także podczas przyszłorocznych obchodów ku czci św. Wojciecha.

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl