Ten zagrożony gatunek jest tylko w 3 ogrodach zoologicznych na świecie. Również w Poznaniu

Tylko 3 ogrody zoologiczne na całym świecie walczą o utrzymanie tego gatunku przy życiu. Na wolności żyje mniej niż 500 osobników. Mowa o Jeleniu Baweańskim. W poniedziałek 3 osobniki z Poznania trafiły do zoo w Berlinie.

KRYTYCZNIE ZAGROŻONY

Jeleń baweański to gatunek z rodziny jeleniowatych, występujący naturalnie na wyspie Bewean w Indonezji. Jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, na wolności żyje mniej niż 500 osobników. Aktualnie są hodowane tylko w trzech ogrodach zoologicznych na świecie – w Tierparku w Berlinie, w Taiping w Malezji oraz w Zoo w Poznaniu.

POJECHAŁY DO BERLINA

We wtorek ze stolicy Wielkopolski trzy jelenie baweańskie wyjechały i bezpiecznie dotarły do Berlina. To już kolejny tego typu transport. Wcześniej również trafiły tam trzy osobniki tego gatunku. Jak poinformowało poznańskie zoo, pod koniec 2022 roku w ogrodach na całym świecie żyło 21 zagrożonych jeleniowatych, w tym 9 samców i 12 samic.

WALCZĄ O PRZETRWANIE

Co więcej, w ciągu ostatniego roku w Poznaniu urodziły się 3 młode, a jeszcze jeden w Berlinie. Ich hodowla nie jest łatwa. Należy oddzielić je od innych jeleniowatych tak, aby uniknąć rozmnażania się najbliżej spokrewnionych ze sobą gatunków. Ogrody zoologiczne w Berlinie, Taiping i Poznaniu współpracują ze sobą, by utrzymać gatunek przy życiu.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl