Ten remont to była kopalnia artefaktów. Warto było go zrobić

Przebudowa tak historycznego miejsca, jak Stary Rynek była świetną okazją do zbadania śladów przeszłości kryjących się pod ziemią. Archeolodzy sprawdzili m.in. rejon ul. Kurzanoga oraz Jana Baptysty Quadro i odsłonili liczne pozostałości murów i fundamentów średniowiecznych kramów kupieckich.

Dawniej w centrum dzisiejszego Starego Rynku kwitł handel. W miejscu ul. Jana Baptysty Quadro działały stoiska z dobrami luksusowymi, zadbano też o specjalne miejsce dla kupców ze Wschodu. Z kolei na podwórku za domkami budniczymi odsłonięto piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określa się na XIV-XV wiek. Do budowy użyto cegły średniowiecznej, pochodzącej z rozbiórki muru kramów kupieckich. Wszelkie ślady przeszłości zostały udokumentowane fotograficznie i opisane, co pozwoli historykom poszerzyć wiedzę na temat Starego Rynku i jego dawnych mieszkańców.

– Uliczki w bloku śródrynkowym były szczególnie interesujące dla archeologów, którzy znaleźli tu wiele śladów przeszłości. Pamiątką po odkryciach jest nawierzchnia odzwierciedlająca zarys dawnych kramów kupieckich. Zgodnie z zapowiedziami, pozostała część nawierzchni w bloku śródrynkowym powstała z kamiennego materiału, który przed inwestycją był na Starym Rynku. Kostkę i płyty chodnikowe poddano selekcji i wykorzystano te najlepszej jakości – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Po pracach archeologicznych przebudowano infrastrukturę podziemną, taką jak wodociąg, kanalizację sanitarną i deszczową, sieć elektryczną. Ślady nieistniejącej już zabudowy odwzorowano nawierzchnią z cegły klinkierowej zgodnie z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wyróżnienie materiałem i kolorem odzwierciedla obrys dawnych murów, podobnie jak np. na ul. Paderewskiego.

Szczególną funkcję będzie pełnić ul. Jana Baptysty Quadro jako Pasaż Kultury. Przewidziana jest tu organizacja różnych wydarzeń o charakterze kulturalnym. Z kolei ul. Kurzanoga zdobić będzie czwarta wyspa zieleni na Starym Rynku. Konstrukcja zieleńca jest gotowa – do wykonania pozostały jedynie nasadzenia zieleni. Do rosnącego tam wcześniej drzewa dołączy nowe. Dosadzona zostanie także zieleń niska. Dodatkowo ściana Arsenału zostanie pokryta roślinami pnącymi.

czytaj także: Gołym okiem tego nie zobaczysz. Pod płytą Starego Rynku położyli sześć kilometrów rur

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl