Teatr Wielki z premierą prosto ze słonecznej Italii. Pierwszy raz w Poznaniu

W najbliższą sobotę (8 czerwca) Teatr Wielki w Poznaniu wystawi premierowo operę pt. „Manon Lescaut” autorstwa Giacomo Pucciniego. Kierownictwo muzyczne nad tym wydarzeniem objął Marco Guidarini, natomiast reżyserią zajął się Gerard Jones.

„Manon Lescaut” to opera skomponowana przez Pucciniego w 1893 roku, której libretto oparto na powieści Antoine’a Prevosta pt. „Historia kawalera des Grieux i Manon Lescaut”. Gerard Jones, wcześniej zrealizował tę operę dla Staatstheater Mainz. Teraz zdecydował się powrócić do bardziej klasycznej wersji z odniesieniami do XVIII wieku, ale z nowoczesnymi elementami wizualnymi.

W rolę Manon wcielą się: Iwona Sobotka i Julia Alieksiejewa. Wśród obsady znajdą się również Dominik Sutowicz, Max Jota, Mateusz Ługowski i Jaromir Trafankowski. „Manon Lescaut” jest operą wymagającą zarówno muzycznie, jak i interpretacyjnie. Spektakl cechuje się też pełnią dynamicznych scen przypominających film.

Tegoroczna premiera będzie pierwszą prezentacją „Manon Lescaut” na poznańskiej scenie.

O czym jest oryginalna opera?

Historia opowiada o tragicznej miłości des Grieux i Manon Lescaut. Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XVIII wieku, zaczynając w Amiens, a kończąc w Nowym Orleanie.

Des Grieux zakochuje się w Manon, która jest zmuszona przez rodzinę do wstąpienia do klasztoru. Uciekają razem do Paryża, ale Manon porzuca go dla bogatego Geronte’a. Gdy ponownie spotykają się w Paryżu, próbują uciec, ale Manon zostaje aresztowana i skazana na deportację do Luizjany. Czy parze uda się być razem?

Bilety do kupienia na oficjalnej stronie poznańskiej Opery.

Czytaj też: Enea Edison Festival 2024. Koncerty Darii Zawiałow, Mroza i Bitaminy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl