Poprzez teatr można powiedzieć bardzo wiele. Udowadnia to program „Teatr powszechny”, realizowany przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, który współtworzą osoby z niepełnosprawnościami. To pretekst do rozmów na temat rozumienia normatywności w teatrze i w życiu codziennym.
W CK Zamek w Poznaniu można obejrzeć wystawę poświęconą czternastu spektaklom teatralnym zespołów „Teatru powszechnego”. Znalazły się na niej fotografie ze spektakli Teatru Pod Fontanną, Teatru Klucz oraz grupy teatralnej Jest jak jest. „Teatr powszechny” jest autorskim projektem CK Zamek, realizowanym od 2016 roku. Celem wystawy jest pokazanie twórczości i pracy programu, który skupia się na szerzeniu działalności osób z niepełnosprawnościami.
– Program teatralny Centrum Kultury Zamek w Poznaniu to ważny głos w polskim i europejskim dyskursie o obecności osób z niepełnosprawnościami w obszarze sztuk performatywnych. Wspólnie z twórczyniami i twórcami z Polski oraz z zagranicy renegocjujemy społecznie utrwalony sposób rozumienia normatywności w teatrze. Obowiązujące w nim konwencje dotyczące zarówno wyglądu, kondycji fizycznej czy mentalnej, zbyt często wykluczają osoby z niepełnosprawnościami z aktywnego uczestnictwa w kulturze. Wystawa fotografii prezentuje obrazy zapisane podczas czternastu spektakli, które składają się na dorobek zamkowych zespołów. Wystawa zrealizowana jest w ramach projektu „Obecność”, dofinansowanego z Funduszy norweskich i EOG – informuje nas rzecznik prasowa CK Zamek Maja Męczykalska.
fot. M. Kaczyński CK Zamek, spektakl „Fioletowa krowa”
W ramach „Teatru powszechnego” realizowane są premiery, spektakle zespołów zamkowych oraz gościnne wystąpienia kolektywów z całego świata. Realizowane są również spotkania z artystami i artystkami, warsztaty, labolatoria i panele dyskusyjne. Odbywają się również wydarzenia filmowe i wydawnicze. Dodatkowo od dwóch lat projekt tworzony jest w ramach programu „Obecność”, dzięki czemu realizowane są kolejne premiery zamkowych zespołów teatralnych.
Wystawę można obejrzeć w Holu Wielkim w CK Zamek, do 1 kwietnia. Wstęp będzie bezpłatny.
Czytaj także: Utopmy ją i skończmy z zimą. Witamy wiosnę w Muzeum w Jaraczu | wpoznaniu.pl