Te ptaki często nie potrzebują naszej pomocy

Można je spotkać na parapetach, chodnikach czy skwerach pod blokami. Trwa okres lęgowy pustułki, ptaki uczą się latać i nie należy im w tym przeszkadzać. Warto jednak wiedzieć kiedy faktycznie mogą potrzebować naszej pomocy.

Pustułki często można spotkać w Poznaniu, szczególnie w okolicach wielkich blokowisk, gdzie zakładają gniazda. Teraz trwa ich okres lęgowy, więc poznaniacy tym częściej będą mieli okazję aby je zobaczyć. Ptaki uczą się latać.

– Dyżurni od kwietnia przyjęli do realizacji blisko 1000 interwencji z prośbą o pomoc pisklętom i „chorym” ptakom. Strażnicy z Ekopatrolu mają ręce pełne roboty, a okazuje się, że tylko niewielka część tych zwierząt potrzebuje pomocy – informuje Straż Miejska Miasta Poznania.

fot. Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie

Jeśli na swojej drodze napotkamy pustułkę nie powinniśmy reagować pochopnie. Nie każdy ptak jest ranny lub chory. Niektóre ćwiczą swoją samodzielność i uczą się latać. Warto wiedzieć kiedy faktycznie powinniśmy pomóc. Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie przygotował specjalną infografikę, z której można dowiedzieć się jak wyglądają młode, a jak dorosłe osobniki.

– Jeżeli ptak jest w charakterystycznym puchu (brak mu też jeszcze ogona i długich lotek), nie stoi na skokach, a „kuca” i zupełnie nie potrafi latać, wówczas dopiero powinniśmy reagować, bo taki maluch potrzebuje wsparcia – informuje Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie.

Gdy podejrzewamy, że pisklakowi mogło się coś stać, najlepiej zadzwonić do straży miejskiej. Funkcjonariusze wraz ze strażą pożarną spróbują uratować malucha i przetransportować go do gniazda, a jeśli to okaże się niemożliwe, to zaopiekuje się nim Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

fot. Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie

Czytaj także: Zamiast baraków nowe osiedle komunalne | wpoznaniu.pl

źródło: Facebook

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl