Taniej w markecie, lepiej na rynku. Sprawdzamy ceny na Święta Wielkanocne

Jajka, kiełbasy, szynki. To tylko niektóre z artykułów spożywczych, które goszczą na polskich stołach wielkanocnych. Oczywiście ceny na poznańskich rynkach różnią się od tych w supermarketach. Różni się również pochodzenie i jakość tych produktów.

Święta Wielkanocne już w najbliższy weekend. Dla większości Polaków oznacza to rozpoczęcie przygotowań do udekorowania wielkanocnego stołu i koszyczka. Z pewnością w wielu domach zagoszczą żurki, baby wielkanocne, pieczone kiełbasy i jajka z majonezem. Jednak żeby usiąść do tak obfitego śniadania wielkanocnego najpierw trzeba zakupić wszelkie niezbędne produkty.

Porównaliśmy ceny w najbardziej znanych dyskontach, z cenami jakie oferują sprzedawcy na poznańskich rynkach. Odwiedziliśmy rynki: Łazarski, Jeżycki oraz Wildecki. Ceny na targowiskach różnią się od tych oferowanych przed Świętami w marketach. Często to ma to związek z pochodzeniem i jakością danego produktu.

Jajka od szczęśliwych kurek?

Najbardziej zróżnicowanym cenowo produktem okazały się jajka. Używane w wielu wytrawnych świątecznych przepisach, jak i do wypieków na słodko. Ich ceny w marketach oscylują w granicach 40-45 groszy za sztukę, przy zakupach spełniających warunki promocji. Przykładowo w sieciach można skorzystać z promocji 1+1 i nabyć 20 jaj klasy „A”, w rozmiarze „M”, w cenie 7,99zł. Inny dyskont oferuje na święta jaja, tej samej klasy, w tym samym rozmiarze za 4,49 zł za 10 jaj. To o około 5 groszy drożej. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że jajka na naszym wielkanocnym stole będą pochodziły od szczęśliwych kurek, warto zajrzeć na poznańskie targowiska. Tutaj ceny są nieco wyższe, a do wyboru mamy jaja z gospodarstwa lub od zielononóżek. Ceny oscylują od 1,15 do 1,70 zł za sztukę. Na placu Wielkopolskim napotkaliśmy jedynie na jajka w rozmiarze „L” za 1,40 zł. Jaja, podobnie jak w sklepach sprzedawane są w różnych rozmiarach. Wiejskie jajka na Rynku Łazarskim, w małym rozmiarze, dostaniemy już za 49 gr. Te od kur zielononóżek są najdroższe. Natomiast cena jajek przepiórczych to 10 zł za opakowanie.

fot. Łukasz Gdak

Kilogram kiełbasy?

W rozeznaniu świątecznych cen nie mogło zabraknąć białej kiełbasy. Ten polski przysmak jeden z popularnych marketów oferuje w promocyjnej cenie 10,99 zł za kilogram. U konkurencji ten produkt dostaniemy jeszcze taniej. Przy zakupie dwóch opakowań, za jedno o wadze 500 g. zapłacimy 4,99 zł. Zupełnie inaczej ceny białej kiełbasy kształtują się na targowiskach. Przy Rynku Wildeckim za kilogram białej zapłacimy 42,90 zł. Na placu Wielkopolskim dostaniemy ją w cenie 34,99 zł za kg. Idąc na Rynek Łazarski białą kiełbasę otrzymamy już za 28,50 zł za kilogram.

Promocyjne ceny szynek na Święta w marketach to około 2,50 zł za 100 gramów. Dyskonty oferują wędliny także z promocjach 1+1 gratis. Jeśli chodzi o ceny szynek sprzedawanych przy rynkach to zależą one od ich rodzaju. Tutaj ceny są bardzo różne. Od około 20 do nawet 60 zł za kilogram.

Majonez również wystąpił w świątecznych ofertach marketów. Te bardziej znane dostaniemy przed Świętami od koło 10 zł za większy słoik. Spotkamy też oferty 2+1 gratis. Natomiast to przygotowania domowego majonezu znów potrzebne nam będą jajka.

Bazie kotki i bukszpan

Na poznańskich ryneczkach nie zabrakło sprzedawców bazi i bukszpanu. To nieodłączne elementy wielkanocnych ozdób. Gałązkami wierzby i gryczpanem dekoruje się koszyczki wielkanocne, stoły oraz potrawy. Listki bukszpanu mogą być wykorzystane jako ogonek dla baranka z masła.

Średnia cena za pęczek gryczpanu na targowisku to około 7 zł. Chcąc kupić bukiet bazi musimy wydać ok 15-20 zł.

Czytaj także- W Święta na termometrach nawet 20 stopni | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl