Takim pociągiem, aż żal się nie przejechać. Bluesowa przygoda

13 lipca kultowy Blues Express po raz 32. wyruszy w trasę z Poznania do Zakrzewa. W ofercie połączenie muzyki bluesowej i nostalgii za starymi parowozami.

Festiwal rozpocznie się 12 lipca koncertem nad jeziorem w Pile, a dzień później, muzyczny pociąg wyruszy z Poznania, przemierzając północną Wielkopolskę i docierając do Zakrzewa.

– Jako samorząd konsekwentnie od lat wspieramy Blues Express. Mamy już zakontraktowane dwie kolejne edycje festiwalu. Uważamy, że to dla Wielkopolski atrakcyjna impreza, myślę, że dobrze przyjmowana. Cieszę się, że w tym roku na trasę wyruszy prawdziwy parowóz i wrócimy do tej dobrej tradycji. Warto być tego dnia z nami, i po drodze, i na miejscu, nad jeziorem w Zakrzewie, gdzie świetnie słucha się bluesa – zachęcał do udziału w wydarzeniu Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Blues Express to nie tylko uczta dla fanów bluesa, ale również gratka dla entuzjastów starych parowozów. Zabytkowy parowóz, udostępniony przez Parowozownię Wolsztyn, po raz pierwszy poprowadzi wagony retro, które przeszły gruntowną rewitalizację.

– Przygotowaliśmy zawrotny rozkład jazdy, bo szybkość przejazdu tego pociągu to jest 60 km/h – podkreślił Marek Nitkowski, prezes zarządu kolei wielkopolskich. Dodał, że podczas przejazdu zaplanowane jest „wodowanie” parowozu w Chodzieży, gdzie w ciągu 22 minut dotankowanych zostanie 10 tys. litrów wody.

Trasa i program festiwalu

Muzyczna podróż rozpocznie się na Dworcu Letnim w Poznaniu o godzinie 13:03. Wcześniej o godz. 12 zagra zespół Wolna Sobota. Na poszczególnych stacjach również odbędą się koncerty:

 • Poznań: Wolna Sobota (koncert: godz. 12:00, odjazd: godz. 13:03)
 • Chodzież: Blues Shift (przyjazd: godz. 14:22, odjazd: godz. 14:59)
 • Piła: Aleksander Dolgov (przyjazd: godz. 15:22, odjazd: godz. 16:14)
 • Krajenka: Paranoja Band (przyjazd: godz. 16:46, odjazd: godz. 17:33)
 • Złotów: Gustaff Electric (przyjazd: godz. 17:45, odjazd: godz. 18:32)
 • Zakrzewo: Tipsy Drivers (przyjazd: godz. 18:44)

Finał festiwalu odbędzie się nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie. O godz. 19 rozpoczną się koncerty na scenie amfiteatru. Wystąpią m.in.:

 • godz. 19:00 – Wolna Sobota (Polska)
 • godz. 20:15 – Old Breakout (Polska)
 • godz. 21:30 – Big Daddy Wilson (USA)
 • godz. 22:40 – Boogie Boys (Polska)
 • godz. 23:45 – Mazingo (Francja)

Muzyczna noc zakończy się o godz. 0:35, kiedy Blues Express ruszy w drogę powrotną do Poznania.

Bilety i organizacja

Bilety na przejazd Blues Expresem można zakupić poprzez serwis internetowy Wielkopolskie Bilety lub aplikację KW Apka, a także w serwisie BILKOM. Liczba biletów jest ograniczona. Bilety będą dostępne również u obsługi pociągu w dniu wyjazdu, pod warunkiem wolnych miejsc.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Strefa Kultury w Zakrzewie, a festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Tegoroczna edycja została dofinansowana kwotą 150 tys. zł przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie Blues Express.

Czytaj też: Pociągiem z Poznania do Paryża. Tak prezentują się ceny

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl