Takiego sprzętu jeszcze nie było. Szpital zyskał nowoczesny rezonans

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia zyskał nową pracownię 3-teslowego rezonansu magnetycznego (3T). Sprzęt ten, dzięki swojej dokładności, jest najdoskonalszym urządzeniem używanym w diagnostyce neurologicznej, neurochirurgicznej i urologicznej.

W piątek, 26 maja otwarto nową pracownię 3-teslowego rezonansu magnetycznego. Środki na jego zakup pochodzą z funduszu przyznanego na działania naprawcze, prowadzone po pandemii COVID-19 (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2022). W tym celu Komisja Europejska uruchomiła specjalny instrument finansowy – REACT-EU.

W lutym 2023 r. podpisano umowy z wielkopolskimi placówkami. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia otrzymał ponad 21 mln złotych na zakup robota chirurgicznego (da Vinci) do operacyjnych zabiegów urologicznych oraz wspomniany rezonans magnetyczny.

Szansa dla młodych lekarzy

Podczas otwarcia pracowni obecni byli prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz marszałek wielkopolski, Marek Woźniak.

Prezydent Poznania podkreślał, że robot da Vinci oraz 3-teslowy rezonans magnetyczny są kluczem do przeprowadzania skutecznych operacji. – Precyzja, którą zapewniają te urządzenia, pozwala na zupełnie inne funkcjonowanie pacjentom, którzy mieli różnego rodzaju powikłania, łącznie z koniecznością korzystania z pieluchy czy nietrzymaniem moczu – mówił Jaśkowiak, dodając też, że urządzenia te mogą być również wykorzystywane przy diagnostyce dzieci i seniorów.

Włodarz miasta odniósł się do doniesień medialnych na temat liczby wykonywanych zabiegów w placówce. – W mediach była pewnego rodzaju dezinformacja – stwierdził. – Chciałbym wyjaśnić, że liczba ta będzie znacznie wyższa od tego, co było podawane. Musimy uwzględnić fakt, że był to szpital covidowy, co miało konsekwencje w układzie leczenia innego rodzaju schorzeń i chorób – podkreślał.

Z kolei marszałek Woźniak przekonywał, że powodem do dumy jest fakt, że Poznań jest na drugim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę urządzeń da Vinci. – Jest to ważna sprawa dla młodego lekarza, który ma ambicję i chce się rozwijać, że w szpitalu, w którym pracuje, są tego rodzaju urządzenia – przyznał. – Jest to pewna zachęta i sposób na przyciągnięcie lekarzy do Poznania i Wielkopolski – zaznaczył.

Zdaniem Woźniaka, zapewnienie możliwości korzystania z najnowocześniejszych urządzeń na świecie, sprawi, że dobrze wykwalifikowani i wyszkoleni lekarze będą chcieli zostać w stolicy Wielkopolski i rozwijać swoją karierę lekarską.

– Łącznie przekazaliśmy szpitalom w Wielkopolsce 130 milionów złotych z budżetu unijnego z instrumentu REACT-EU. Dzięki temu mogliśmy pomóc powrócić lecznicom do pełnej operatywności i poprawić ich warunki funkcjonowania po pandemii. Były to pieniądze dla wszystkich kategorii szpitali, od powiatowych, przez miejskie, wojewódzkie, po kliniczne – dodał Woźniak.

3-teslowy rezonans magnetyczny

3-teslowy rezonans magnetyczny jest obecnie jednym z najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych dostępnych na rynku, które znacząco skraca czas oczekiwania na wyniki badań. Przede wszystkim jednak zapewnia możliwie najgłębsze obrazowanie i tym samym najdokładniejszą analizę np. układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego, czy badanie prostaty i schorzeń miednicy.

Dlatego, jak podkreśla szpital, jest najdoskonalszym, dostępnym urządzeniem dedykowanym szczególnie do diagnostyki neurologicznej, neurochirurgicznej i urologicznej.

Dla Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu 3-teslowy rezonans magnetyczny razem z robotem chirurgicznym da Vinci oznacza zapewnienie kompleksowego i aktualnie najbardziej precyzyjnego leczenia pacjenta – od jego diagnostyki po zabieg operacyjny.

Zobacz też: 15 nowych poradni NFZ w Poznaniu i okolicach. Sprawdź, gdzie

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl