„Bezprecedensowa kwota”. Poznańskie szpitale otrzymały 47,5 mln złotych

Łącznie 47,5 mln złotych otrzymają poznańskie szpitale w ramach środków unijnych. Kwota posłuży placówkom na sfinansowanie działań naprawczych po pandemii COVID-19. – To kwota bez precedensu – komentował marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Zarząd województwa wielkopolskiego przyznał unijne wsparcie dla sześciu szpitali. Pieniądze trafią do poznańskich placówek: szpitala miejskiego im. Strusia, Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Centrum Medycznego HCP, Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, Wielkopolskiego Centrum Pediatrii oraz szpitala klinicznego im. Wiktora Degi.

Marszałek podpisał umowy na dofinansowanie unijne projektów o łącznej wartości blisko 56 mln zł. 

– Podpisaliśmy siedem umów z sześcioma podmiotami opieki zdrowotnej. Mamy więc całe spektrum poznańskiej opieki zdrowotnej – mówił marszałek Woźniak. – Zależało mi, by wsparcie popłynęło do wszystkich placówek. Łączy jest pewien kryzys, który nastąpił w opiece zdrowotnej po pandemii COVID-19 i konieczność podjęcia działań naprawczych – dodał.

fot. wpoznaniu.pl

Szpitale w kryzysie po COVID-19

Zdaniem marszałka działania naprawcze wynikają m.in. z powstania tzw. długu zdrowotnego. – Mowa o nawarstwieniu się problemów, jeśli chodzi o zdrowie pacjentów, chociażby w wyniku izolacji czy wstrzymywania się od podejmowania działań i kontaktu z pracownikami opieki zdrowotnej jako potencjalnym źródle zakażenia – tłumaczył.

– Jesteśmy największym beneficjentem. Kwotę przeznaczymy na zakup robota urologiczno-chirurgicznego. Rak gruczołu krokowego wśród mężczyzn jest prawie na pierwszym miejscu wśród zachorowań, a na drugim miejscu pod względem śmiertelności. Chcemy w ciągu trzech miesięcy stworzyć tzw. regionalne centrum leczenia raka prostaty – komentował Jan Sawicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych szpitala im. Strusia.

Z kolei Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, przypomniał, że jego placówka już od lat prowadzi badania diagnostyczne przy pomocy metod medycyny nuklearnej. – Ta medycyna może być stosowana, jeśli mamy odpowiedni izotop. Do tej pory były one sprowadzane z różnych miejsc na świecie – wyjaśniał. – Postanowiliśmy się uniezależnić. To pierwszy krok w kierunku tego, by produkować te izotopy bezpośrednio w WCO – dodał.

Pieniądze przekazane poznańskim szpitalom pochodzą z instrumentu finansowego Komisji Europejskiej – REACT-EU. Jego powstanie jest powiązane z kryzysem covidowym i konsekwencjami, które ten kryzys przyniósł.

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl