Takiego modelu nie ma nawet w muzeach. Wyjątkowe auta na Retro Motor Show

Najstarsze, najdroższe i najrzadsze samochody można zobaczyć przez weekend na targach Retro Motor Show. Jedną z najciekawszych atrakcji jest Renault AX, pochodzący jeszcze z 1906 roku. Takiego modelu nie ma nawet w muzeach.

AUTA Z CAŁEGO ŚWIATA

W Poznaniu na Międzynarodowych Tragach Poznańskich rozpoczęły się targi Retro Motor Show. To impreza, dzięki której wystawcy mają okazję zaprezentować swoje wyjątkowe okazy motoryzacyjne. Targowe hale pełne są samochodów jeszcze z poprzedniego stulecia. Znajdziemy tam klasyki z Włoch, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ameryki czy Szwecji.

SAMOCHÓD, KTÓREGO NIE MA W MUZEACH

Jedną z największych atrakcji jest Renault AX pochodzący jeszcze z 1906 roku. W marcu, kiedy pan Marek nabył auto, było ono w opłakanym stanie. Odbudowanie go zajęło przeszło 8 miesięcy. Wymagało to między innymi odrestaurowania niektórych części oraz zbudowania reszty od zera. Zadanie było o tyle utrudnione, że w Polsce nie ma drugiego takiego egzemplarza. Wszystko trzeba było odtworzyć na podstawie zdjęcia.

hotel dla psów w Poznaniu

Karoseria była zniszczona, auto było niekompletne. Wszystko musiałem dorobić sam albo zaprojektować i zlecić wykonanie, na przykład piasty kół czy pokrywę silnika. Wszystko na podstawie fotografii, bo nie ma takiego auta nawet w muzeum. – powiedział pan Marek.

OKAZY KOLEKCJONERSKIE

Na targach zobaczyć można jeszcze między innymi popularne Maluchy, które przypomną czar PRLu. Ciekawym okazem jest również limuzyna włoskiego rządu i mafii – Maserati Quattroporte z 1981 roku. Fani kempingu powinni udać się na strefę starych vanów i przyczep kempingowych. Ciekawostką jest również Volvo P1800, które grało w serialu The Saint z Rogerem Moorem.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl