Tak wyglądały peryferia Poznania. Ostatnia szansa, by zobaczyć niezwykłe fotografie

Tylko do 14 stycznia można zwiedzić wystawę „Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii”. Umożliwia ona poznanie życia na peryferiach, które zostało uchwycone na przestrzeni niemal 100 lat: od końca XIX do lat 90. XX wieku.

Początek stycznia 2024 r. to już ostatnie dni wystawy „Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii”. Tylko do 14 stycznia można poznać życie na peryferiach uchwycone na przestrzeni niemal stu lat.

Z tej okazji w CK Zamek zaplanowano oprowadzania z kuratorem oraz przewodniczkami i przewodnikiem. Podczas nich zwiedzający będą mogli poznać jeszcze więcej znaczeń i kontekstów.

Zwiedzanie rodzinne

Data: 7 stycznia 2024, g. 13:30
Miejsce: Sala Wystaw
Bilety: 17 zł (bilet normalny) / 12 zł (bilet ulgowy)

Zwiedzanie dla seniorów
Data: 9 stycznia 2024, g. 11
Miejsce: Sala Wystaw
Bilety: 17 zł (bilet normalny) / 12 zł (bilet ulgowy)

Zwiedzanie z kuratorem
Data: 9 stycznia 2024, g. 18
Miejsce: Sala Wystaw
Bilety: 17 zł (bilet normalny) / 12 zł (bilet ulgowy)

Peryferia Poznania na czarno-białych fotografiach

Wystawa „Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii” to podróż historyczna, ale i sentymentalna do miejsc, które trwają w pamięci i na utrwalonym obrazie. Tytuł wystawy nawiązuje do wyjątkowego poczucia miejskości, którego doznają mieszkańcy i mieszkanki peryferyjnych obszarów.

– W przeszłości często zastanawiałem się nad charakterem mojej dzielnicy. Mimo że mieszkam w Poznaniu, Dębiec pozostaje osobnym bytem. Z czasem zobaczyłem, że w ten sposób można widzieć wiele miejsc zlokalizowanych na uboczach Poznania. Dziś postrzegam przedmieścia mojego miasta jako położone w nim, a jednocześnie obok niego. Mam na myśli zarówno aspekt geograficzny i administracyjny, ale też, a może przede wszystkim, doświadczenia mieszkańców oraz ich poczucie odrębności i poznańskości jednocześnie – opowiadał Maciej Szymaniak, kurator wystawy.

Na wystawie znajdują się fotografie powstałe w okresie od przełomu XIX i XX wieku do połowy lat 90. XX wieku. Ich autorami nierzadko są uznani poznańscy twórcy, m.in. Jerzy Unierzyski, Roman Ulatowski czy Brunon Cynalewski, a także wielu innych fotografów, którzy dokumentowali codzienność.

Zobacz też: Nowa wystawa w Poznaniu. Tego o Mikołaju Koperniku nie wiedzieliście [ZDJĘCIA]

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl