Tak będą świętować imieniny miasta. Zobacz plan wydarzeń

29 czerwca to dzień imienin Piotra i Pawła. W Poznaniu to święto szczególne, bowiem imieniny obchodzą patronowie miasta. Z tej okazji na mieszkańców czekają liczne atrakcje.

Imieniny Patronów to w Poznaniu także Imieniny Miasta. Z tej okazji Miasto przygotowało aż 3 dni imprez, od 28 do 30 czerwca. Ich plan został ogłoszony dziś podczas konferencji na placu Kolegiackim.

Obchody Imienin Miasta odbędą się w aż trzech miejscach – na Śródce, Ostrowie Tumskim i placu Kolegiackim. Każde z tych miejsc jest dla Poznania ważne historycznie, więc lokalizacja nie jest przypadkowa. To tu dzisiejsza stolica województwa miała swój początek.

– Zapraszamy naszych mieszkańców na Imieniny św. Piotra i Pawła. W najbardziej historycznych dzielnicach Poznania czeka moc atrakcji. Warsztaty, pokazy, koncerty – to będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu oraz poznania ciekawostek o naszym mieście – powiedział zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

fot. Ł. Gdak

Jakie atrakcje szykuje Poznań na swoje imieniny?

W piątek, 28 czerwca obchody Imienin Miasta rozpoczną się o 17.00 wystawą Nowy Stary Rynek w Vinci Art Gallery przy ul. Rynek Śródecki 15/2. Z kolei o godz. 19.00 na tarasie widokowym Bramy Poznania podczas koncertu „Nad dachami Poznania” zespół wokalny Esemble wystąpi z repertuarem Agnieszki Osieckiej.

Najwięcej atrakcji zaplanowanych jest na sobotę, 29 czerwca. Rozpocznie się uroczystą mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła. Po mszy oprowadzanie po kościele NMP na Ostrowie Tumskim Śladami palatium Mieszka I i kaplicy Dobrawy.

Tego dnia odbędzie się uroczysta sesja rady miasta, podczas której wręczone będą honorowe obywatelstwa, tytuły zasłużonych oraz specjalne nagrody dla wyróżnionych mieszkańców miasta. Tego dnia odbędzie się też rodzinny piknik na placu Kolegiackim pod nazwą „Święto Miasta z kolegiatą w tle”. Potrwa od 10.00 do 16.00. W Bramie Poznania odbędą się warsztaty i pokazy rzemiosła oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Pod Wodą. Powodzie w Poznaniu”. Rezerwat archeologiczny Genius loci zaprasza na warsztaty i zabawy w archeologicznej piaskownicy.

Na Starym Rynku o godz. 13.30 rozpocznie się widowisko Siła Patyny w wykonaniu wędrownego teatru Asocjacja 2006. Spektakl zakończy się przy placu Kolegiackim. O 16.00 przed Szkołą Katedralną wystąpi Joanna Horodko. Na 17.00 zaplanowano spacer po Ostrowie Tumskim na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

W niedzielę o 12.00 i 14.00 w hotelu Śródka odbędzie się pokaz filmów Śródeckie opowieści, a o 18.00 w amfiteatrze Bramy Poznania koncert Chopin nad Cybiną.

Na sobotę i niedzielę na Śródce, przy ul. Filipińskiej rozstawi się Targ Śródecki z regionalnymi produktami i pokazami kulinarnymi.

Czytaj także: Konstrukcja szkoły już stoi. Wiemy kiedy pojawią się pierwsi uczniowie

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl