Tajemnicze opaski na drzewach

Tajemnicze opaski, które pojawiły się na drzewach to element walki o przetrwanie lasu. Do opasek zawieszonych na dębach będą przyklejać się owady pożerające liście drzew, które zostaną policzone i na tej podstawie Zespół Ochrony Lasu oszacuje jak duże jest zagrożenie szkodnikami.

Fot: RDLP Poznań Przemysław Świerblewski

Samice miernikowce to owady, które pożerają liście naszych dębów. Nie mają jednak wykształconych skrzydeł i do koron drzew dostają się spacerem po konarach. Dlatego można łapać je za pomocą opasek. Owady są liczone przez leśniczych, dane zapisywane

Chcąc policzyć samice muszę być w lesie tuż po wschodzie słońca, aby zdążyć przed ptakami, które szybko orientują się, że na lepach jest darmowe śniadanie – mówi Arek Chudy, leśniczy z Kuklinowa.

Jeśli owadów jest dużo leśniczy przechodzą do kontrataku i eliminacji szkodników za pomocą oprysków, jeśli straty są znośne las jest tylko monitorowany.

Na liście owadów niemile widzianych w polskich lasach (coś w stylu – tych państwa nie obsługujemy) są wiosną – zimowek białoplam oraz jesienią piędzik przedzimek i zimowek ogołotniak.

W artykule wykorzystane informacje Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

(rj)

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl