Szybciej i taniej

Z Poznania do Warszawy w godzinę? To możliwe, jeśli wybierzemy się w podróż samolotem. Ceny biletów są konkurencyjne w porównaniu do biletów PKP.

Od czerwca 2017 roku trwa remont torów na trasie Poznań-Warszawa. Trasy wszystkich pociągów kursujących na tej trasie zostały zmienione i składy do i z Warszawy jeżdżą przez Inowrocław. Tym samym czas przejazdu wydłużył się o godzinę. Najszybszy pociąg jedzie 3 godziny 30 minut, a bilet w pierwszej klasie kosztuje 199 złotych. Alternatywą dla tak długiej i drogiej podróży są loty. Bezpośrednio z poznańskiej Ławicy dolecimy na Lotnisko Chopina w Warszawie.

Porównaliśmy poranne połączenia dostępne w najbliższy poniedziałek 7 stycznia. Lot Poznań-Warszawa o godzinie 9:00 trwa niecałą godzinę, a bilet kosztuje 200 złotych. Pociąg ekspresowy, który wyjeżdża z Poznania o 9:25 do Warszawy, jedzie 3:30 minut. Za bilet w pierwszej klasie zapłacimy 199 złotych.

fot. rozklad-pkp.pl
fot. skyscanner.pl

Coraz modniejsze wypady weekendowe za granicę powodują, że czas podróży staje się dla nas najważniejszy. Przykładem krótkiego lotu do ciekawego miasta jest połączenie Poznań-Lwów. Wylatując w piątek w nocy z Poznania, po niespełna półtorej godzinie jesteśmy już we Lwowie. Dla porównania podróż samochodem to 8 godzin jazdy. Biorąc pod uwagę koszty, to przelot samolotem do Lwowa 7 stycznia wyniesie nas ok. 160 złotych. Gdybyśmy chcieli w taką podróż wybrać się samochodem, to musimy przygotować się na przynajmniej dwa razy taki wydatek. W cenę podróży oprócz paliwa musimy doliczyć jeszcze opłaty za autostrady.

fot. archiwum

Jeśli marzą nam się dalekie egzotyczne podróże, czasami za nieduże pieniądze to taką podróż można zacząć planować właśnie w Poznaniu. Stolica Wielkopolski ma przez 7 dni w tygodniu, trzy połączenia z jednym największych portów lotniczych w Europie, Frankfurtem nad Menem. To lotnisko to tzw. hub, czyli port przesiadkowym, z którego polecimy w każdym kierunku świata. Lot z Poznania do Frankfurtu trwa, niecałe półtorej godziny, a bilety kosztują kilkaset złotych.

fot. archiwum

Przykładów można by mnożyć, a i tak za każdym razem wyjdzie, że samolotem będzie szybciej. Prędkość przelotowa pasażerskich maszyn to średnio 800 kilometrów na godzinę. I nawet jeśli pesymiści dodadzą do czasu podróży odprawę na lotnisku, to jakby nie liczyć wygrywa samolot z każdym innym środkiem transportu. Na korzyść latania przemawiam jeszcze jeden fakt. Ceny biletów z Poznania do europejskich miast wynoszą często kilkanaście euro.

Powyższy materiał jest ARTYKUŁEM SPONSOROWANYM przez  Port Lotniczy Poznań-Ławica sp. z o.o. im. Henryka Wieniawskiego.

DÓŁ ART

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl