Szynkowski vel Sęk ministrem ds. Unii Europejskiej

Szymon Szynkowski vel Sęk zastąpi Konrada Szymańskiego na stanowisku ministra ds. Unii Europejskiej – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Szymański odchodzi

Tekę ministra ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański stracił w środę. Ogłosił że odchodzi ze stanowiska. W rozmowie z Polsat News polityk tłumaczył: Przez bardzo długi czas zabiegałem o to, by doprowadzić do deeskalacji różnych sporów w wielu sprawach to się udawało przez te 7 lat. Ale ten zasadniczy spór natrafia na różnego typu blokady. Zarówno w Polsce, jak i w Brukseli. Nowe otwarcie, także personalne, być może temu pomoże. Komentatorzy sądzą, że dymisja Szymańskiego może oznaczać dalszą eskalację konfliktu z Unią.

Szynkowski ministrem

Na jego stanowisko powołany ma być innym poznański polityk Szymon Szynkowski vel Sęk. Obecnie jest wiceministrem spraw zagranicznych. Szynkowski jest poznaniakiem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2004–2015 współpracował z posłami do Parlamentu Europejskiego. Od 2015 r. poseł na Sejm RP, członek sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych, a także przewodniczący polsko-niemieckiej grupy bilateralnej w Sejmie. Był założycielem i przewodniczącym lokalnego think-tanku „Projekt Poznań” (2012–2016). W latach 2006–2015 sprawował mandat radnego miasta Poznań. W latach 2015–2016 był delegatem Poznania w Zarządzie Miast Polskich.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl