Sztab kryzysowy powołał burmistrz Kórnika. Przygotowuje się na zagrożenie radiacyjne

W Kórniku pod Poznaniem, burmistrz podjął decyzję o powołaniu sztabu kryzysowego. Ma on działać ze względu na potencjalne zagrożenie na terenie Wschodniej Europy. Będzie odpowiedzialny za dystrybucję tabletek z jodkiem potasu, gdy będzie to konieczne.

Sztab kryzysowy w Kórniku

Przemysław Pacholski, burmistrz Kórnika pod Poznaniem zwołał sztab kryzysowy. Choć sytuacja w Polsce nie wymaga jeszcze podawania tabletek z jodkiem potasu, władze przygotowują się na ewentualne zagrożenie radiacyjne.

Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta i Gminy Kórnik przedstawiłem informacje dotyczące potencjalnego zagrożenia, jego ewentualnych skutków oraz sposobów i metod działania jakie podejmie sztab kryzysowy na terenie Miasta i Gminy Kórnik – poinformował Przemysław Pacholski. 

Tabletki trafiają do komend powiatowych

Do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej już jakiś czas temu trafiły tabletki z jodkiem potasu. Jak podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, to standardowa procedura przewidziana na wypadek zagrożenia radiacyjnego.
Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów – brzmiał komunikat Ministerstwa. 

Szkoły przygotowują się na zagrożenie

W kolejnych szkołach na terenie Polski coraz częściej mówi się o tabletkach z jodkiem potasu. Rodzice podpisują zgody na podanie dzieciom pastylek w przypadku niebezpieczeństwa. Choć placówki podkreślają, że zagrożenia nie ma, przygotowują się na taką ewentualność.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl