Szczyt Procesu Berlińskiego za rok w Poznaniu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił ten fakt na konferencji prasowej podczas szczytu Procesu Berlińskiego, czyli współpracy państw Unii Europejskiej z państwami Bałkanów Zachodnich. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Londynie. 

Szczyt premierów państw i rządów Procesu Berlińskiego odbywa się raz w roku. W tym roku Polska po raz pierwszy wzięła udział w tym spotkaniu. W przyszłym roku przyjęła rolę organizatora szczytu i obejmie przewodnictwo w Procesie Berlińskim. Na konferencji prasowej premier Morawicki poinformował, że przyszło roczny szczyt odbędzie się w Poznaniu.

– To miasto z dużymi tradycjami gospodarczymi. Jedno z najsilniejszych miast i regionów w Polsce. Mamy intencje, by podzielić się z naszymi przyjaciółmi z Bałkanów Zachodnich różnymi doświadczeniami z procesu dochodzenia do Unii Europejskiej. Nasze problemy z lat 90. bardzo mocno przypominają mi to, o czym dyskutowaliśmy podczas sesji na temat Bałkanów Zachodnich – mówił na konferencji prasowej premier.

Tzw. Proces Berliński został zapoczątkowany cztery lata temu w stolicy Niemiec. W londyńskim szczycie uczestniczyli przywódcy państw europejskich, m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May. W ramach Procesu Berlińskiego współpracuje osiem państw UE (Polska, Austria, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Chorwacja i Słowenia) i sześć państw bałkańskich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia).

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl