Święto Niepodległości w Poznaniu. Będzie można wejść na Kopiec Wolności

Z okazji Święta Niepodległości Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR) otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad jeziorem Maltańskim. Będzie to jedna z nielicznych okazji, by odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Kopiec Wolności – historia

Budowę kopca rozpoczęto 3 maja 1919 r., czyli kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu Powstania Wielkopolskiego. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania. Został ukończony w trzy lata, ale w trakcie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy. Kopiec został odbudowany po zniszczeniach wojennych na przełomie lat 80. i 90. 

W rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości obiekt przechodził modernizację. Prace objęły m.in. remont drogi wejściowej na szczyt od strony zachodniej oraz platformy po stronie północnej. 

Ponadto na istniejących płytach położono nowe podłoże z kostki kamiennej. Na szczycie kopca wybudowano stopę fundamentową i zamontowano maszt flagowy. Kopiec zyskał nowe oświetlenie i iluminację, dzięki czemu jest doskonale widoczny w nocy. Przed wejściem na kopiec znajduje się tablica informacyjna na temat jego historii i symboliki.

Kiedy można wejść na Kopiec Wolności?

Na Kopiec Wolności nie można wchodzić przez cały rok. Dla zwiedzających jest dostępny podczas najważniejszych świąt i uroczystości narodowych. Najbliższe wejście na szczyt będzie mogło odbyć się 11 listopada. Miejsce ma być dostępne w godz. 10.00-16.00.

Zobacz też: Pociągi z Czech pojadą od Pragi nad Bałtyk. Przystanek w Poznaniu. Za ile bilety?

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl