Światowy Dzień Osteoporozy – bezpłatne badania

Często mówi się o niej, że jest cichym zabójcą kości. O tym, że się na nią choruje ludzie dowiadują się wtedy, gdy dochodzi do złamania. Osteoporoza poważna choroba układa kostnego może być doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Wielkopolski NFZ 19 października organizuje bezpłatne badania, które pozwolą ocenić jaki jest stan naszych kości.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza nazywana jest czasem „cichym złodziejem kości”. Polega na stopniowym zanikaniu tkanki kostnej, aż struktura kości staje się podobna do gąbki. Taka kość jest słaba i jeśli dojdzie do niewielkiego nawet urazu, ulega złamaniu. Bardzo wiele osób dopiero wtedy dowiaduje się, że choruje na osteoporozę.

Jak wykryć osteoporozę?

Badaniem, które daje diagnozę, jest densytometria badająca gęstość kości za pomocą aparatu rentgenowskiego. To bezpieczne badanie, które nie wymaga żadnego przygotowania.

Na co uważać?

Kiedy osteoporoza jest zaawansowana, dochodzi do złamań. W bardzo zaawansowanej postaci nawet kichnięcie może spowodować złamanie kręgu. Szczególnie niebezpieczne są złamania kości szyjki udowej. Mało kto wie, że ten uraz bywa śmiertelny – pacjent zwykle jest już w starszym wieku, a zatem często cierpi z powodu chorób przewlekłych i w wyniku złamania zostaje unieruchomiony na długi czas. To zaostrza problemy z oddychaniem i wydolnością krążeniową oraz osłabia odporność. W ciągu roku po złamaniu szyjki kości udowej umiera 20 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn, którzy doświadczają takiego urazu.

Bezpłatne badanie zorganizowane przez Wielkopolski oddział NFZ odbędą się w 19 października, w godzinach  8.00-16.00, Zaproszenie jest skierowane do pań w wieku 55-70 lat, które nie leczą się na osteoporozę ani też nie została ona u nich zdiagnozowana.

Gdzie i jak:

  • badanie będzie wykonane w osteobusie, znajdującym się przed wejściem do budynku NFZ na Piekarach 14/15
  • trwa ok. 10 minut
  • obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 883 066 355
  • liczba miejsc ograniczona

Na miejscu będzie można także skonsultować się fizjoterapeutą.

 

 

 

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl