Światowa premiera musicalu „Irena” już w najbliższą sobotę w Poznaniu

27 sierpnia odbędzie się światowa premiera musicalu „Irena”, który powstał we współpracy poznańskiego Teatru Muzycznego z Amerykanami. Sztuka opowiada o Sprawiedliwej wśród Narodów Świata – Irenie Sendlerowej.

Podczas II wojny światowej, Irena Sendlerowa pomagała najsłabszym. Dzieciom w getcie organizowała fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską. Zapewniała im nowe życie u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą innych łączniczek i osób zaangażowanych w pomoc, umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom. Za zasługi uhonorowano ją tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Chcielibyśmy napisać, że to historia, która już nigdy nie wróci. Że to czas, który minął. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują jednak, że niczego nie można być pewnym. A już na pewno nie tego, że to, co było, nigdy nie stanie się tym, co jest. Że oni nie staną się nami… Trudno więc nie zadawać sobie tego pytania – co my zrobilibyśmy na ich miejscu, na jej miejscu?… – opowiadają o musicalu twórcy. 

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Widzowie poznają losy nie tylko Ireny Sendlerowej (w roli głównej Oksana Hamerska, Judyta Wenda), ale także kilku innych postaci. Zobaczą Panią Grinberg (Anna Lasota, Agnieszka Wawrzyniak) – mamę Icka. Adama (Radosław Elis i Marcin Wortmanna), narzeczonego Ireny, który nie widzi poza nią świata i Magdę (Joanna Rybka-Sołtysiak, Urszula Laudańska), łączniczkę – pewną siebie, czasem arogancką, ale wyjątkowo dojrzałą nastolatkę. W historii pojawi się też uwodzicielska Jaga (Katarzyna Tapek, Aleksandra Daukszewicz i Olena Yakymchuk), pomysłodawczyni akcji pomocy żydowskim dzieciom, oraz szef Ireny – Jan (Łukasz Brzeziński, Tobiasz Szafraniak).

Reżyserem spektaklu jest Brian Kite, dziekan Wydziału Teatru, Filmu i Telewizji UCLA. Choreografią zajmuje się Dana Solimando, mająca na swoim koncie współpracę przy wielu broadwayowskich produkcjach. Libretto napisali Piotr Piwowarczyk i Mary Skinner. Muzykę do dramatu skomponował Włodek Pawlik, jedyny polski zdobywca nagrody Grammy, a autorem piosenek jest Mark Campbell, laureat nagród Pulitzera i Grammy.

Efekt pracy całego zespołu można oglądać już w ten weekend. 26 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbędzie się przedpremiera, 27 sierpnia premiera, a 28 sierpnia druga premiera spektaklu.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl