Supernowoczesny sprzęt dla poznańskiego szpitala

Wkrótce w miejskim szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu będzie pracował supernowoczesny robot chirurgiczny Da Vinci oraz urządzenie do rezonansu magnetycznego 3T. To efekt decyzji radnych, dzięki której miasto przeznaczy blisko 4 mln zł na wsparcie tego ośrodka.

ROBOT CHIRURGICZNY I REZONANS

Najważniejszą częścią zakupów ma być robot chirurgiczny Da Vinci i nowoczesny rezonans. Koszt to ponad 25 mln zł. Duża cześć, bo 21 mln zł będzie stanowić dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, a 2,75 mln zł na ten cel przekaże miasto. 

Nawet najlepsi lekarze nie mogą leczyć na miarę swoich możliwości, jeśli nie mają do tego odpowiedniego sprzętu i warunków. Dlatego chcemy dofinansować szpital z miejskiego budżetu. Dzięki temu poznanianki i poznaniacy będą mieli lepszy dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny – mówi prezydent Poznana Jacek Jaśkowiak.

ZASTOSOWANIE ROBOTA

Robot umożliwi wykonywanie nowoczesnych zabiegów w ramach Oddziału Urologicznego oraz Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej. Ponadto pozwoli na przeprowadzenie operacji w najtrudniejszych okolicach anatomicznych przy jednoczesnym uniknięciu rozległego cięcia skóry. Zapewni większą precyzję preparowania tkanek niż w laparoskopii. To ważne dla wszystkich pacjentów. Mniejszy uraz okołooperacyjny i minimalna utrata krwi w trakcie operacji zmniejszają bowiem ból i skracają czas hospitalizacji. Mają także wpływ na szybszy powrót operowanego do zdrowia i aktywnego trybu życia. 

REZONANS SKRÓCI CZAS OCZEKIWANIA

Kupno nowoczesnego rezonansu magnetycznego 3T będzie połączone z adaptacją pomieszczeń Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Nowy aparat zapewni większe możliwości diagnostyczne i krótsze oczekiwanie na badanie. To bardzo ważne, bo w niektórych przypadkach  – np. przy zmianach udarowych mózgu czy urazach kręgosłupa – czas jest niezwykle istotny. W takich okoliczność trzeba zrobić badania w ciągu godzin, nie można z tym zwlekać przez kilka dni czy tygodni. Sprawność działań pozwala uniknąć powikłań, które mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian lub długiej i kosztownej rehabilitacji. 

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl