Sukces poznańskich ortopedów – pomogli opracować nowoczesny implant

Pierwszym pacjentom wszczepiono nowoczesne, produkowane w Polsce, endoprotezy stawu biodrowego. Zespół kierowany przez dr hab. Łukasza Łapaja, współtworzył je z inżynierami firmy ChM z Białegostoku.

 

Lekarze Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi UM w Poznaniu zaczęli wszczepiać nowoczesne endoprotezy stawu biodrowego, które sami współtworzyli. Wspólne wysiłki medyków i inżynierów pozwoliły stworzyć nowoczesne implanty na światowym poziomie.

Zaprojektowanie endoprotezy to trudne zadanie. Wymaga opanowania szeregu nowoczesnych technologii i spełnienia najsurowszych norm bezpieczeństwa. Skalę tego wyzwania potwierdza fakt, iż większość zakładanych endoprotez jest produkowana przez zaledwie kilka koncernów na całym świecie.

Wieloletnie doświadczenie poznańskich ortopedów pomogło inżynierom opracować nowoczesny implant wykonany z tytanu. Dzięki specjalnym pokryciom jego powierzchni, po wszczepieniu do endoprotezy przyrasta kość.

 

 

Był to bardzo żmudny proces – w pierwszej kolejności przygotowano rysunki oraz trójwymiarowe modele komputerowe. Każdy implant i narzędzie stosowane w trakcie zabiegu było najpierw testowane wirtualnie – na ekranie komputera. Następnie ich prototypy przechodziły mordercze wręcz próby wytrzymałościowe przeprowadzane w akredytowanych laboratoriach w Polsce i Niemczech – informuje Agnieszka Wróblewska z poznańskiego szpitala im. W. Degi. 

 

To z pewnością nie ostatnie wyzwanie, którego podjęli się ortopedzi ze Szpitala im. prof. Degi. Wspólnie z inżynierami firmy ChM, doc. Łapaj opracowuje już projekty kolejnych endoprotez – między innymi implantów przeznaczonych dla młodych, aktywnych pacjentów.

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl