Categories

źródło : NSZZ „Solidarność” w Solaris Bus & Coach – Facebook

Strajk w firmie Solaris Bus – do odwołania

24 stycznia w poniedziałek rozpocznie się strajk generalny w fabryce Solaris Bus & Coach. Zadecydowali o tym pracownicy, którzy wzięli udział w referendom.

W referendum zagłosowały 1342 osoby, a więc 51,7 % uprawnionych do głosowania! Za przeprowadzeniem strajku generalnego opowiedziały się 1244 osoby, a więc 92,7 % wszystkich głosujących.

To jednoznaczny i miażdżący wynik. Daje nam to silny mandat do dalszych działań. W związku z tym, z uwagi na niespełnienie żądania dotyczącego wzrostu wynagrodzenia pracowników Solaris Bus & Coach oraz wynik Referendum Strajkowego, w dniu 24 stycznia 2022 r. o godz. 6:00 rozpocznie się STRAJK GENERALNY pracowników spółki, który będzie trwał do odwołania – poinformował Albert Wojtczak przewodniczący NSZZ Solidarność w Solaris Bus & Coach.

Związkowcy domagają się podwyżek dla pracowników. Negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się we wrześniu 2021 r. Wtedy mówiono o wzroście wynagrodzenia o 800 zł brutto. Jak mówią związkowcy – w czasie rozmów kilkukrotnie wychodzili naprzeciw oczekiwaniom pracodawcy i obniżyli oczekiwania do 400 zł brutto. Ugodowe propozycje zostały odrzucone.

Związkowcy informują również, że 14 stycznia 2022 r., czyli tuż przed zakończeniem referendum strajkowego, Solaris Bus & Coach wprowadził podwyżki (ze skutkiem od 1
stycznia 2022 r.) bez podpisywania porozumienia ze związkami zawodowymi. Przyznano podwyżki w wysokości 5 proc. pensji zasadniczej, jednak nie mniej niż 270 zł brutto. Dodatkowo trzy grupy zawodowe otrzymały dodatek w wysokości 80 zł brutto, a brygadziści – 200 zł.

Załoga twierdzą jednak, że czuje się oszukana takimi podwyżkami.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl