Categories

Fot:Twitter/Marek Suski

Suski chce rewolucji w radiach. 80 procent polskiej muzyki

Suski chce by polskie stacje radiowe puszczały niemal wyłącznie polską muzykę. „Polska muzyka nie tylko popowa, ale także alternatywna, ma naprawdę wiele do zaoferowania … Jednak ta ustawa to jest pewien nakaz, a ludzie nie lubią przymusu” – komentuje szef muzyczny Radia Afera, Jakub Antkowiak.

POSEŁ SUSKI I RADIO

Marek Suski przedstawił projekt rewolucjonizujący polskie radia. Radia powinny emitować od godz. 5 do 24 w 80 procentach polską muzykę.

W wyrobieniu tej normy pomóc ma emitowanie piosenek premierowych oraz debiutanckich. Czas emisji takich utworów naliczać będziemy trzykrotnie.

„Myślę, że będzie to pomocą i zachętą, żeby nowe utwory, nowi wykonawcy mogli wchodzić na rynek. Jest to rozwiązanie podobne jak w niektórych krajach Unii Europejskiej, na przykład we Francji. W tych krajach mówi się, że ich kultura jest niezwykle cenna i ważna. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom, marzeniom niektórych.” – powiedział Marek Suski, szef rady programowej Polskiego Radia i wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Polskie radia, po wprowadzeniu ustawy, będą musiały zmierzyć się z nowym wyzwaniem. Wyszukiwanie świeżych, polskich wykonawców oraz premier muzycznych okaże się konieczne. Puszczanie starych hitów nie pozwoli utrzymać słuchaczy przy odbiornikach.

„Oczywiście komercyjne rozgłośnie prezentują głównie zagranicznych wykonawców. Jednak polska muzyka nie tylko popowa, ale także alternatywna, ma naprawdę wiele do zaoferowania. Dla stacji komercyjnych będzie to spore wyzwanie, ale może zachęci ich do szukania nowych artystów też na polskim poletku.” – stwierdził w rozmowie z nami Jakub Antkowiak, szef muzyczny Radia Afera.

SUSKI MA RACJĘ?

Poznańskie Radio Afera gra od 70 do 75 proc. polskiej muzyki. Przystosowanie się do nowej ustawy nie byłoby dla nich problemem. Mimo tego szef muzyczny, jak i redaktor naczelny stacji, nie popierają projektu.

„To jest pewien nakaz, przymus, a ludzie nie lubią być do czegoś przymuszani. Mogłoby to być problematyczne. Odbiorcy musieliby się przyzwyczaić i nie wiem, czy stacje komercyjne byłyby tak chętnie słuchane

Taka ustawa może spowodować przeniesienie się słuchaczy na rozgłośnie internetowe, które przeżywają obecnie duży wzrost zainteresowania. Nie są one objęte żadnymi procentowymi widełkami.

Polska muzyka z pewnością, w sporej części, czeka na odkrycie. Niedawno nowy singiel opublikował poznański duet Córy. Dzisiaj premierę ma nowy projekt Joanny Pyrkowskiej z zespołu Firebirds. Piosenkę wykonała z Pawłem Krawczykiem, gitarzystą Hey, a w teledysku pojawi się Katarzyna Nosowska. Zadebiutował również w solowej płycie Rubens, czyli gitarzysta Darii Zawiałow.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl