Stopień mniej znaczy więcej – dlaczego warto zmniejszyć ogrzewanie o 1 stopień?

Zmniejszenie temperatury o jeden stopnień nie tylko obniży rachunki ale ma olbrzymi wpływ na środowisko, przez emisję mniejszej ilości dwutlenku węgla, na kryzys energetyczny związany z ceną paliw, korzyści jest bardzo wiele. Miasto Pozna i dostawca ciepła dla Poznania – Veolia ruszyli z kampania, która ma zachęcać do zmniejszania ogrzewania o jeden stopień.

 

W moim gabinecie jest zawsze tak 16 stopni więc jak urzędnicy przychodzą coś relacjonować, to się streszczają – mówił półżartem prezydent Jacek Jaśkowiak na konferencji prasowej, ale temat ogrzewania tej jesieni i zimy jest niezwykle istotny z kilku powodów. Ceny ogrzewania będą bardzo wysokie. Według danych dotyczących inflacji, to właśnie ogrzewanie najbardziej zdrożało w stosunku do września minionego roku. Koszt ogrzewania w danych podawanych przez GUS jest na szczycie tabeli najwyższych podwyżek.

 

Ceny wynikają z mniejszej dostępności paliw do ogrzewania oraz potężnej inflacji w naszym kraju. Rozwiązaniem, które wszyscy możemy zastosować jest – zmniejszenie temperatury w domach, choćby o jeden stopień.

Apeluję do wszystkich, którzy troszczą się o klimat, żeby ten element wzięli pod uwagę. Jeżeli zmniejszymy temperaturę o 1 stopień z 22 stopni do 21, to wyrówna podwyżki, które są niezbędne – mówił Jacek Jaśkowiak

Prezes poznańskiego oddziału Veoli zwracał uwagę na jeszcze jeden wątek, bezpieczeństwa energetycznego kraju, do którego wszyscy możemy się przyczynić.

Rozsądne korzystanie z ogrzewania ma wpływ na nasze bezpieczeństwo energetyczne – tłumaczył Jan Pic – prezes Veolii Energii Poznań S.A.

Jeśli mieszkańcy potraktują te apele poważnie, korzyści będą dla klimatu, dla ich portfeli i dla zaspokojenia potrzeb na węgiel i gaz dla przemysłu, którego produkcja ciągle nie jest tej jesieni i zimy pewna. Każdy z nas może w tym trudnym czasie pomóc, zmniejszając temperaturę ogrzewania o jeden stopień.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl