Stewardessy w tramwajach

„Proszę o chwilę uwagi, zapoznam Państwa z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie tramwaju” – te słowa mogli usłyszeć wszyscy Ci, którzy wczoraj jechali tramwajem linii nr 14. Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

„Wszyscy stojący pasażerowie proszeni są o chwycenie się czegoś stabilnego, przy czym uprasza się, by nie był to wyłącznie stabilny życiowo partner lub partnerka. W tramwaju lepiej wybrać na stałe zamontowane w tym celu uchwyty. Proszę rozejrzeć się dookoła i sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje pomocy… Prosimy mieć pod nadzorem swój bagaż, przewozić go w taki sposób żeby nie utrudniał podróży innym osobom…Tramwaj posiada kilka wyjść. Wyjścia, służą do wychodzenia, a nie zastawiania” – to informacja jaką można było usłyszeć z tramwajowych głośników.

W tym czasie stewardessy, jak na pokładzie samolotu, pokazywały pasażerom jak postępować, aby podróż była bezpieczna i miła. Podróżni otrzymywali również ulotki promujące hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – „Przesiadaj się i jedź”.

Akcja była elementem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W najbliższych dniach będą kolejne, zachęcające do korzystania z komunikacji i przypominające, że podróżuje się przyjemniej w atmosferze wzajemnej życzliwości i uprzejmości.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: Co przed nami?

Wtorek, 18 września: pl. Cyryla Ratajskiego, godz. 14.00-17.00 Akcja popularno-naukowa z udziałem dwóch naukowców w stylu profesora z „Powrotu do przyszłości”. Zostaną m.in. podkreślone proekologiczne zalety transportu publicznego.

Środa, 19 września: przystanek rondo Kaponiera, godz. 14.00-17.00 Tematyka: oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. Przystanek tramwajowy zostanie zmieniony w strefę relaksu i odpoczynku.

Czwartek, 20 września: most Teatralny, godz. 14.00-17.00 Na przystanku (w kierunku centrum) pojawi się grupa harcerzy tylko po to, aby pomóc starszym osobom wsiadać do tramwaju, bezpiecznie przeprowadzać ludzi przez pasy, rozdawać opaski odblaskowe dla rowerzystów.

Piątek, 21 września: ulica Półwiejska/Stary Marych, godz. 14.00-17.00. Przez większość dnia siedzimy, czyli zmuszamy nasze ciało do niezdrowej dla niego pozycji. Jak temu zaradzić? Wystarczy się… przesiąść! Dlatego opodal przystanku pl. Wiosny Ludów powstanie wyjątkowa przestrzeń, w której instruktorzy sportu miejskiego zaproszą na wyjątkowe zajęcia i nauczą jak przeprowadzić trening np. w drodze do pracy.

Piątek, 21 września: Bezpłatne przejazdy na ważny dowód rejestracyjny samochodu. Tego dnia można za darmo korzystać z transportu publicznego ZTM oraz pociągów Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie Województwa Wielkopolskiego na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Sobota 22 września: Godzina wypożyczenia roweru miejskiego za darmo. Preferencyjny cennik będzie obowiązywał przez całą dobę od północy z piątku na sobotę do 23.59 w sobotę – 22 września. Zamiast bezpłatnych pierwszych 20 minut wypożyczenia, bezpłatna będzie cała godzina. Po jej przekroczeniu opłata będzie naliczana na zwykłych zasadach.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl