Materiał partnera

Końcówka roku w centrum – udostępniają Stary Rynek i sadzą drzewa przy pl. Wolności

Powrót tramwajów do centrum to nie koniec dobrych wiadomości w grudniu. Otóż udostępnione zostały kolejne części płyty Starego Rynku. Działa tam też druga linia oświetlenia, czyli latarnie wokół centralnych zabudowań. Z kolei przy placu Wolności posadzono nowe drzewa.

– Mieszkańcy i turyści mogą osobiście przekonać się, jak poprawił się komfort poruszania się po płycie Starego Rynku. Wykonawca zdemontował opłotowanie odgradzające plac budowy na wszystkich pierzejach. Płyta jest też dobrze oświetlona dwoma rzędami latarni – wzdłuż chodników i od niedawna wokół bloku śródrynkowego – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Drugiej linii oświetleniowej nie było na Starym Rynku przed rozpoczęciem inwestycji, ale jest to nawiązanie do przeszłości, gdyż latarnie stały wokół zabudowań śródrynkowych do 1945 roku. Wkrótce uruchomiony zostanie też system iluminacji obiektów. Wyróżnione będą najważniejsze budynki, odpowiednio oświetlone zostaną również charakterystyczne fontanny. Budynki Starego Rynku zyskają oświetlenie o różnych temperaturach barwowych, w zależności od swojego wieku. Im starsze, tym cieplejsza barwa światła. Całość zachowa starorynkowy klimat, oświetlenie będzie estetyczne i spójne.

Równo i wygodnie

Nowa nawierzchnia budzi duże zainteresowanie przechodniów. Na początku grudnia udostępniona została południowa i zachodnia część płyty, mniej więcej od ul. Wrocławskiej do Franciszkańskiej. – Ta nowa kostka cieszy oko. Dobrze, że już zbliża się wszystko ku końcowi – komentuje Mateusz z Naramowic. – Na pewno będę polecał to miejsce wszystkim osobom zwiedzającym Poznań, wkrótce przyjedzie do mnie rodzina, więc będzie okazja zjeść obiad właśnie na Starym Rynku. Dobrze też, że jest tyle latarni, bo o tej porze roku robi się szybko ciemno, a mimo to na rynku jest całkiem przyjemnie – ocenia student.

Nowa nawierzchnia płyty rynku jest równa, co ułatwi poruszanie się np. osobom z niepełnosprawnościami. Ułożona została z wysokiej jakości kostki rzędowej granitowej. Wykorzystano pięć gatunków granitu o różnej barwie, co jest efektem poszukiwań najlepszych rozwiązań dla tak ważnego i historycznego miejsca. Poprzednia kostka podczas demontażu podlegała selekcji. Najlepszej jakości materiał został wykorzystany m.in. bezpośrednio przy zabudowaniach bloku śródrynkowego. Przestrzeń pomiędzy dawnymi kostkami została wypełniona sztywną spoiną, dzięki której eliminowane są nierówności i tym samym ryzyko blokujących się kół wózka czy też zapadających obcasów.

22 grudnia udostępniona została przestrzeń płyty Starego Rynku pokryta nową nawierzchnią. Prace prowadzone będą jeszcze w rejonie bloku śródrynkowego i na części przylegających do płyty ulic. Wykonawca będzie stopniowo oddawał do użytku i te przestrzenie, wraz z postępem prac.

Drzewa na rynku? To możliwe!

Na Starym Rynku brakowało zieleni, co już się zmieniło. Po obu stronach Odwachu i przy Wadze Miejskiej powstały zieleńce z drzewami i niską roślinnością. Czwarta wyspa zieleni jest jeszcze w budowie w rejonie ul. Kurzanoga. Wkomponowane w nią zostanie rosnące tam drzewo. Ponadto na Arsenale powstanie zielona ściana.

W sumie w ramach stref zieleni na płycie rynku posadzono dziesięć nowych drzew, a jedenaste znajdzie swoje miejsce w ul. Kurzanoga. Posadzonym drzewom towarzyszy też zieleń niska, która została posadzona w ostatnim czasie. To w sumie 1158 sztuk różnego rodzaju roślin, wśród nich najwięcej jest takich gatunków: liriope szafirkowata, bergenia, mozga trzcinowata, trzmielina fortune’a. Wykonawca inwestycji będzie odpowiedzialny za ich pielęgnację, na którą udzielana jest także gwarancja.

Szaplery drzew przy placu Wolności

Wprowadzenie zieleni jest też bardzo ważnym aspektem Programu Centrum. W mijającym tygodniu, zgodnie z zapowiedziami, wzdłuż placu Wolności posadzone zostały nowe drzewa. W sumie 30 sztuk rosło będzie wzdłuż południowej strony torowiska, na całym odcinku od Al. Marcinkowskiego do ul. Ratajczaka, w formie dwóch szpalerów. Przed rozpoczęciem inwestycji brakowało w tym miejscu zieleni. Posadzone zostały platany, wokół których przewidziana jest także zieleń niska. Ponadto na narożniku pl. Wolności i Al. Marcinkowskiego planowane jest kolejne drzewo, które nawiązywać będzie do rosnącego po drugiej stronie placu.

Przebudowa południowej nitki jezdni placu Wolności jest już bardzo zaawansowana. Przebudowanym torowiskiem jeżdżą już tramwaje. Na południe od przesuniętego w stronę pl. Wolności torowiska, wzdłuż kamienic, powstaje przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Nawierzchnię torowiska, chodników i drogi rowerowej pokrywa kostka kamienna. Wykonawca będzie stopniowo udostępniał przestrzeń mieszkańcom. Wymienione zostało także oświetlenie – nowe lampy już działają.

Czytaj także: Jak bezpiecznie spędzić święta? Na to warto uważać

1

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl