Startuje siódma edycja Akademii Miasta – bezpłatnego kursu dla badaczek, aktywistów, urzędniczek i studentów

Rusza 7. edycja Akademii Miasta w Poznaniu pod tytułem „Wrażliwe miasta przyszłości”. Bezpłatny kurs dla osób zainteresowanych tematyką miasta będzie trwał od października do grudnia. W programie m.in.: warsztaty, wykłady, prototypowanie, spacery eksploracyjne, a także dyskusje.

Czwarta odsłona ekologicznej Akademii Miasta (i siódma w ogóle) to próba zastanowienia się nad przyszłością polskich miast w czasach zagrożenia klimatycznego. Podczas kilkunastu spotkań wspólnie z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami, m.in. Fundacją Agro-Perma-Lab, Wojciechem Kłosowskim, Joanną Krukowską i Karoliną Thakker, będziemy poszukiwać rozwiązań, które umożliwią nam zmianę paradygmatu miejskiej polityki – informują organizatorzy.

Projekt jest interdyscyplinarny, międzymiastowy, weekendowy i bezpłatny. To przestrzeń wspólnego uczenia i od-uczania, wytwarzania wiedzy i przekładania jej na twórczą praktykę projektową. Akademia Miasta to platforma, w której wiedza spotyka się z twórczymi praktykami. Seria rozmów, czytanek i warsztatów z ekspertkami, badaczami i działaczkami pomoże nam spotkać różne wyobraźnie i propozycje naturokulturowych rozwiązań dla miast.

Ważną częścią programu będzie grupowa praca nad projektami zaliczeniowymi przy użyciu metod designu spekulatywnego. W nawiązaniu do tematu kursu uczestniczki i uczestnicy będą wspólnie opracowywać prototypy działań dla Poznania, inspirowane koncepcją ekonomii obwarzanka Kate Raworth. Podczas trzymiesięcznej pracy zespołowej kursanci sprawdzą, czy obecne warianty zielonej polityki odpowiadają na wyzwania, które czekają polskie miasta w przyszłości, i zaproponują alternatywne rozwiązania.

Akademia Miasta jest programowana z myślą o wszystkich zainteresowanych refleksją nad tworzeniem miast wrażliwych w kontekście kryzysu klimatycznego oraz oddolnymi i administracyjnymi działaniami dla ich mieszkanek i mieszkańców. Zapraszamy zarówno miejskich aktywistów, animatorki, architektów, badaczki i urzędników, jak i studentów i absolwentki kierunków humanistycznych i artystycznych z całej Polski – informują organizatorzy.

Na kurs można zgłaszać się do 21 września przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i odesłanie go na zapisy@malta-festival.pl. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a liczba miejsc jest ograniczona (przyjętych zostanie 25 osób).

Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza przy wsparciu finansowym miasta Poznania. Partnerem merytorycznym tegorocznej edycji jest UrbanLab Gdynia – eksperymentalny program powstały przy wsparciu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, którego celem jest wytworzenie przestrzeni dialogu między mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami miejskimi oraz nauką, kulturą i biznesem.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl