Spore zagrożenie w Jeziorze Kierskim. Zakaz kąpieli

Do odwołania obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na kąpielisku Krzyżowniki nad jeziorem Kierskim. W wodzie wykryto bakterie enterokoki. Są one niebezpieczne dla człowieka.

Zakaz kąpieli

Pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego przebadali próbki wody w jeziorze Kierskim. Wyniki wskazały obecność bakterii enterokoki. W związku z tym na kąpielisku Krzyżowniki od środy 26 lipca obowiązuje zakaz kąpieli. Będzie on trwał do odwołania. W godzinach od 10:00 do 18:00, w godzinach pracy ratowników, na wieżyczce zobaczyć będzie można czerwoną flagę. Przez całą dobę o zakazie kąpieli informuje również umieszczona na plaży tablica.

Gdzie można się kąpać?

Jednocześnie na drugim z kąpielisk nad Jeziorem Kierskim – Kąpielisku Kiekrz przy ulicy księdza Edwarda Nawrota 14, nie obowiązuje zakaz kąpieli. Funkcjonuje ono normalnie. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają również, że od środy można się kąpać nad Rusałką. Na kąpielisku przestał obowiązywać zakaz kąpieli, kiedy zniknęło zagrożenie związane z zakwitem sinic.

Niebezpieczne bakterie

Bakterie enterokoki, które pracownicy inspektoratu wykryli w jeziorze Kierskim, są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Ich wykrycie najczęściej wiąże się zakażeniem wody bakteriami kału ludzkiego. Mogą one powodować zakażenie pęcherza moczowego, zakażenie dróg rodnych, zapalenie nerek czy zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn.

Co więcej, przedostanie się bakterii enterokoki do krwioobiegu, może powodować zapalenie wsierdzia, enterokokowe zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, infekcje w obrębie jamy brzusznej, zakażenie ran pooperacyjnych, zakażenie ran po oparzeniach, zapalenie kości i stawów, zapalenie szpiku, zakażenie układu oddechowego lub zapalenia przyzębia i miazgi zębowej.

Czytaj także: Bociani rekord pod Poznaniem. Nowe gniazda i 9 piskląt

Źródło: POSiR

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl