Spektakl poznańskiego teatru z „operowym Oskarem”

Spektakl Teatru Wielkiego w Poznaniu „Jawnuta” Stanisława Moniuszki w reżyserii Ilarii Lanzino został uhonorowany „operowym Oskarem”, czyli nagrodą International Opera Awards w kategorii „dzieło odkryte na nowo”.

Operowy Oskar dla Teatru Wielkiego

Laureatów tego prestiżowego konkursu poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

„Jawnuta” to nie tylko opowieść o trudnej miłości na przekór uprzedzeniom i stereotypom. To również niezwykła lekcja tolerancji oraz pamięci o tragicznej historii Romów w czasie II wojny światowej. Odważna, zaskakująca inscenizacja z udziałem solistów i zespołów Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Rafała Kłoczko, do współtworzenia której włoska reżyserka zaprosiła również artystów romskich ze słynnej, muzycznej dynastii Czurejów, zachwyciła i poruszyła publiczność. Dzięki platformie OperaVision „Jawnutę” mieli możliwość obejrzeć widzowie z różnych zakątków świata.

– International Opera Award w kategorii „dzieło odkryte na nowo” to dla Teatru Wielkiego w Poznaniu wielkie wyróżnienie, ale też i inspiracja, by dalej wpisywać się swoją działalnością w nurt współczesnego teatru operowego, w którym nie tylko doświadczamy piękna, ale też stawiamy pytania i poprzez sztukę szukamy na nie odpowiedzi – informuje Anna Czajkowska-Zimnicka z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Czytaj także: Grand Prix Polskiej Chóralistyki. Święto polskiej muzyki w Poznaniu. Odsłuch za darmo

Źródło: International Opera Awards

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl