Smog kontra życie. Rząd dofinansuje ocieplenie domów najbiedniejszym?

Do Poznania przyjechał pełnomocnik premiera ds. walki ze smogiem – Piotr Woźny. Przekonywał, że rząd chce faktycznie walczyć z tym problemem. Woźny zapewniał, że rząd planuje docieplać domy najuboższych, by wydawali na energie mniej i nie musieli palić najtańszym i najbardziej szkodliwym opałem.

Do końca marca przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Na ten cel zabezpieczone jest w tej chwili 180 mln zł – mówił Piotr Woźny.

Z pełnomocnikiem premiera polemizował z-ca prezydenta Poznania, który przypomniał, że rząd obciął fundusze na program Kawka, z którego finansowano wymianę pieców na nowocześniejsze i mniej szkodliwe.

Rozumiem działania strategiczne, które Państwo podejmujecie. Są jednak sprawy bieżące, które można w prosty i szybki sposób poprawić – zauważa Maciej Wudarski. – Poznań realizuje program Kawka Bis. W latach 2015 – 2017 był on finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i gminę. Na dzień dzisiejszy są to wyłącznie środki miasta. Pojawia się pytanie, czy tego programu nie można w szybkim tempie przywrócić? – pyta zastępca prezydenta Poznania.

Przedstawiciel rządu zapewniał, że chce by wszystkie instytucje państwowe i samorządowe wspólnie walczyły o czystsze powietrze. Na razie rząd przeznaczył na termomodernizacje budynków 180 mln zł.

(rj)

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl