Słowacy najlepszymi rzeźbiarzami w lodzie

Stary Rynek w Poznaniu zmienił się w krainę lodu. Najlepsi rzeźbiarze świata zjechali na Poznań Ice Festival 2018. Słowacy – Adam Bakoš i Miroslav Trnovsky wygrali konkurs główny Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej w Poznaniu.

W konkursie oprócz zawodników z Polski, w szranki stanęli rzeźbiarze ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Meksyku, Malezji, Hiszpanii, Litwy czy Kanady. Aby stworzyć zimowe arcydzieła, artyści potrzebowali kilku ciężarówek-chłodni wypakowanych tonami lodu, pił mechanicznych oraz dłuta.

W sobotę odbyła się najbardziej widowiskowa konkurencja, czyli Speed Ice Carving. Zawodnicy mieli 30 minut, aby wyrzeźbić w bryle lodu wylosowany wzór.

W niedzielę odbył się główny konkurs festiwalu. Rzeźbiarze w dwuosobowych drużynach przez osiem godzin wykonywali rzeźby na dowolnie obrany temat. Konkurs główny Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej w Poznaniu wygrali Słowacy. Nagrodę, czyli czek na 1500 euro odebrali na Starym Rynku. Nagrodzona praca to rzeźba z podobizną Charliego Chaplina.

Drugą nagrodę zdobyli Nenad Klajic i Strajin Cancarevic z Serbii, którzy wyrzeźbili w lodzie lwa. Trzecie miejsce zajęli Hiszpanie Bruno Fleurit i Max Rutgers, którzy wyrzeźbili podobiznę kobiety z ważką na dłoni.

Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej odbył się po raz trzynasty. Wzięło w nim udział 12 dwuosobowych zespołów z całego świata. Rzeźby zostaną, na Starym Rynku w Poznaniu aż nie stopnieją.

Zawodom towarzyszył koncert uczniów szkoły „Voice Compet”, występ Activus Fitness i Taniec Kingi Żelechowskiej oraz koncert szkoły musicalowej „Erato”. Imprezę zakończył pokaz laserowo-multimedialny.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl