Skwer na Ogrodach jeszcze bardziej zielony

Ten teren jeszcze nie zachwyca, lecz już niedługo ma to się zmienić. Chodzi o skwer na pętli tramwajowej na poznańskich Ogrodach. Mają tam być posadzone nowe drzewa i krzewy.

Aktualnie to miejsce jest mało atrakcyjne i niezagospodarowane. Ma się to jednak zmienić za sprawą budowy ogólnodostępnego skweru. Oprócz zieleni, nowo zasadzonych drzew, wybudowaną zostaną także alejki i postawione ławki.

– Nasz pomysł na wnętrze pętli na Ogrodach wynikał z chęci stworzenia ładnie zagospodarowanego, zielonego miejsca, z którego korzystać będą wszyscy mieszkańcy osiedla oraz osoby przebywające w tym ważnym punkcie przesiadkowym – mówi Jan Schneider, przewodniczący  Rady Osiedla Ogrody. – Chcemy, żeby ten skwer stał się wizytówką naszego osiedla i cieszymy się, że ta idea, dzięki determinacji i zaangażowaniu grupy osób z naszej rady będzie wkrótce realizowana. Udało nam się wygrać konkurs grantowy oraz pozyskać środki na sfinansowanie tej inwestycji. W tym miejscu należą się podziękowania za wsparcie radnych oraz władz Poznania za poprawki do budżetu, dzięki którym dosłownie już za chwilę rozpoczną się prace – dodaje.

Jak będzie wyglądał nowy skwer

Najpierw teren zostanie odpowiednio przygotowany. Usunięte zostaną krzewy i 10 drzew, które są w złej kondycji. Następnie nawierzchnia alejek zostanie wykonana z naturalnych kamieni, grysów oraz z lepiszcza ekologicznego. Wewnątrz skweru ma znaleźć się mały plac, który w przyszłości ma stać się miejscem pamięci dla dr Wandy Błeńskiej. Wzdłuż alejek postawionych będzie 12 ławek, z miejscami do postawienia obok nich wózka dziecięcego. Zamontowane zostanie również 21 energooszczędnych lamp LED, aby było bezpieczniej po zmroku.

– Projekt powstał po wsłuchaniu się w potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Dwa lata temu rozpoczęliśmy merytoryczną rozmowę, stawiając pytanie, jak możemy pozytywnie zmienić tę przestrzeń. Ważna była także bardzo konstruktywna współpraca z ZTM, za którą bardzo dziękujemy – uzupełnia Zofia Martyńska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Ogrody.  

– Bardzo bym sobie życzył, żeby współpraca z innymi radami osiedlowymi była tak owocna jak z Radą Osiedla Ogrody. Miejsce, które dzisiaj nie wygląda najlepiej może bardzo poprawić- posadzić 24 drzewa, uporządkować ten teren, posadzić nowe krzewy i uczynić z tego terenu fajne miejsce do odpoczynku. – wypowiedział się prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wśród planowanych do zasadzenia drzew są m.in.: lipa holenderska, kasztanowiec czerwony, klon pospolity oraz ambrowiec amerykański. Pojawią się także takie byliny, jak orliki pospolite, turzyce sztywne bądź zawilce japońskie. Z kolei na kolorowych rabatach będzie można cieszyć oko m.in.: kocimiętką i różami.

– Układ alejek uwzględnia możliwość dojścia najkrótszą drogą z rejonu przystanku autobusowego przy ul Dąbrowskiego na przystanki odjazdowe tramwajów z pętli. Dziś często się zdarza, że pasażerowie przechodzą tędy w poprzek pętli, co jest niekomfortowe i niebezpieczne – podkreślił Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Skwer na Ogrodach wypięknieje | fot. Łukasz Gdak wPoznaniu.pl

czytaj także – Lokale za darmo od miasta. Skorzystają organizacje pozarządowe

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl