Materiał partnera

Skutki pandemii i wzrost cen materiałów. O tym porozmawiają podczas Kongresu Budownictwa Polskiego

Kongres Budownictwa Polskiego odbędzie się w dniach od 12 do 13 kwietnia 2022 roku w Sali Ziemi. Uczestnicy porozmawiają o wyzwaniach, z jakimi mierzy się branża budowlana.

Motywem przewodnim wydarzenia jest pytanie: Co należy w branży budowlanej zmienić, aby działać i budować sprawniej? W kongresie wezmą udział przedstawiciele sektora budowlanego, administracji państwowej oraz naukowcy i branże towarzyszące.

Przez 2 dni będą dyskutować o waloryzacji, zagrożeniach kumulacji robót budowlanych, nadzwyczajnych wzrostach cen materiałów budowlanych i paliwa, kryzysie na rynku pracy czy ograniczeniu finansowania inwestycji. Omówią kierunki rozwoju branży budowlanej w Polsce z perspektywy kraju oraz Unii Europejskiej.

Bez wątpienia najbliższe lata to okres sporego niepokoju i wielu wyzwań, jakie staną przed branżą. Prócz znaczących środków, na które patrzymy z optymizmem, a które zaplanowano na szeroko zakrojone inwestycje w energetykę, kolejnictwo czy infrastrukturę transportową, przed nami także okres istotnych zagrożeń dla sprawnego funkcjonowania i rozwoju – mówi Dariusz Muślewski z Grupy MTP.

W 6 sesjach tematycznych i debatach w ramach okrągłych stołów wezmą udział eksperci. Tematy sesji to między innymi:

  • Dobre prawo, dobre budownictwo – poświęcona m.in. nowemu Prawu Zamówień Publicznych;
  • Ekonomia i finanse czyli m.in. o źródłach finansowania inwestycji publicznych i prywatnych po 2030 r., Polskim Ładzie i relacji branży budowlanej z bankami oraz ubezpieczycielami;
  • Rynek pracy i kształcenie poświęcona m.in. organizacji szkolnictwa branżowego i roli wyższych uczelni technicznych w kształceniu inżynierów odpowiadających na potrzeby biznesu
  • Budownictwo i infrastruktura w obecnej dekadzie 
  • Innowacje i nowe technologie tu będzie mowa o BIM – technologiach, wdrażaniach i aspektach prawnych; śladzie węglowym i wdrażaniu innowacyjnych materiałów i technologii;
  • Energia i środowisko – dotycząca m.in. unijnej idei gospodarki o obiegu zamkniętym i krajowych barier związanych z ponownym wykorzystaniem materiałów z budów i rozbiórek.

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie i ich wpływ na kondycję branży budowlanej, w każdej sesji znajdą się odniesienia do potencjalnych zagrożeń.

Dwa dni, sześć bloków tematycznych, kilkanaście debat z udziałem przedsiębiorców, top managerów, przedstawicieli świata nauki i administracji rządowej. Przedstawimy nie tylko największe problemy sektora budownictwa, ale także strategie współpracy, racjonalne rozwiązania i kierunki, które pozwolą nam na rzetelną realizację kontraktów. A to wszystko na bazie przepisów regulujących prawa i obowiązki strony zamawiającej i wykonawczej – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Kongres odbędzie się od 12 do 13 kwietnia w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony www.kongresbudownictwa.eu.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl