Skomplikowany zabieg wykonali pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Dzięki współpracy z Politechniką Poznańską zastosowali podczas operacji drukarkę 3D.
Zabieg przeprowadzono w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Jak poinformowano w mediach społecznościowych, dzięki nawiązaniu współpracy z Politechniką Poznańską „udało się opracować bardzo ciekawy protokół planowania i przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu usunięcia popromiennego zesztywnienia stawu skroniowo-żuchwowego”.
Dwuetapowy zabieg przy zastosowaniu drukarki 3D
„Chory od lat miał pogłębiające się problemy z rozwieraniem ust po leczeniu operacyjnym i radioterapii nowotworu szczęki. Dzięki wspólnej pracy Zespołu naszej Pracowni oraz przy pomocy specjalisty bioinżynierii wydrukowano model czaszki chorego, na którym zaplanowano zabieg chirurgiczny i przygotowano oraz wydrukowano szablony pozwalające na precyzyjne poprowadzenie osteotomii” – przekazują przedstawiciele poznańskiego szpitala.
„Kolejnym etapem było przygotowanie implantu dopasowanego do nowej zmienionej pozycji żuchwy oraz szablonu pozwalającego na jego precyzyjne pozycjonowanie. Dzięki temu cały dwuetapowy zabieg udało się przeprowadzić znacznie szybciej i o wiele dokładniej. Uzyskano znaczącą poprawę w pełni satysfakcjonującą chorego” – dodają.