Skomplikowany zabieg. Lekarze wykorzystali drukarkę 3D

Skomplikowany zabieg wykonali pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Dzięki współpracy z Politechniką Poznańską zastosowali podczas operacji drukarkę 3D.

Zabieg przeprowadzono w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. Jak poinformowano w mediach społecznościowych, dzięki nawiązaniu współpracy z Politechniką Poznańską „udało się opracować bardzo ciekawy protokół planowania i przeprowadzenia skomplikowanego zabiegu usunięcia popromiennego zesztywnienia stawu skroniowo-żuchwowego”.

Dwuetapowy zabieg przy zastosowaniu drukarki 3D

„Chory od lat miał pogłębiające się problemy z rozwieraniem ust po leczeniu operacyjnym i radioterapii nowotworu szczęki. Dzięki wspólnej pracy Zespołu naszej Pracowni oraz przy pomocy specjalisty bioinżynierii wydrukowano model czaszki chorego, na którym zaplanowano zabieg chirurgiczny i przygotowano oraz wydrukowano szablony pozwalające na precyzyjne poprowadzenie osteotomii” – przekazują przedstawiciele poznańskiego szpitala.

W Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej nowy etap w rozwoju Pracowni Druku 3D. 👍🫶💀❤️Dzięki nawiązaniu współpracy z…

Opublikowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu Sobota, 3 lutego 2024

„Kolejnym etapem było przygotowanie implantu dopasowanego do nowej zmienionej pozycji żuchwy oraz szablonu pozwalającego na jego precyzyjne pozycjonowanie. Dzięki temu cały dwuetapowy zabieg udało się przeprowadzić znacznie szybciej i o wiele dokładniej. Uzyskano znaczącą poprawę w pełni satysfakcjonującą chorego” – dodają.

Zobacz też: W Poznaniu znowu będzie możliwy przeszczep płuc

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl