Najpierw zarządzała Domem Opieki Społecznej, dziś w nim mieszka. Skończyła właśnie 90 lat

Marią Kośmińską-Błaszczyk – była dyrektor DPS przy ul. Konarskiego świętuje 90 urodziny. Dziś jest jedną z mieszkanek placówki.

Maria Kośmińska-Błaszczyk prowadziła Dom Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego od 1972 do 1995 roku. Od 2011 roku jest jego mieszkanką. Z okazji urodzin solenizantkę odwiedził prezydent Poznania.

– Gratuluję osiągnięć i dziękuję za ogromny wkład, jaki wniosła Pani w tworzenie tego domu – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wręczając solenizantce bukiet kwiatów i tomik wierszy Wisławy Szymborskiej.

DPS przy ul. Konarskiego 11/13 powstał w 1963 r. jako Państwowy Dom Rencistów. Pełnił wówczas rolę placówki stałego pobytu, zapewniając opiekę dla 102 osób. Od 1 stycznia 1999 r., wraz z przeprowadzeniem reformy administracyjnej kraju, DPS prowadzi Miasto. Obecnie w placówce mieszka 170 mieszkańców – 96 przy ul. Konarskiego oraz 74 w oddziale przy ul. Zamenhoffa. Ten ostatni utworzono w 2008 roku. Mieszkańcy mają do dyspozycji pokoje 3-, 2- i 1-osobowe. W domu jest także m.in. zaplecze terapeutyczne, sale usprawniania ruchowego, biblioteka czy ogród.

czytaj także: Zmiany w poznańskim programie mieszkaniowym

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl