Jakich narzędzi używali Wielkopolanie 10 tysięcy lat temu? Co robili i jakimi przedmiotami posługiwali się na co dzień? Tego można się dowiedzieć, odwiedzając najnowszą wystawę czasową Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Wystawa w muzeum
Ekspozycję „Skarby wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców-zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego” można będzie oglądać od czwartku, 29 czerwca. Muzeum Archeologiczne prezentuje w niej wyniki 20 lat badań archeologicznych prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu na unikatowym stanowisku bagiennym, położonym na krawędzi doliny Noteci w Krzyżu Wielkopolskim. Zachowały się na nim pozostałości pobytu grup łowców-zbieraczy z okresu między około 12 700 a 9 000 lat temu.
Wystawa będzie dostępna do końca września 2023 roku w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków przy ulicy Wodnej 27. Jej kuratorką jest dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska.
W muzeum można zobaczyć unikalny w tej części Europy obelisk Ramzesa II, prawdziwą egipską mumię, słynne wołki z Bytynia i wiele innych ciekawych zabytków z Wielkopolski i Afryki.
Czytaj także: Wkrótce ruszy budowa mostów nad Wartą. Archeolodzy rozpoczynają prace
Odkrycia w osadzie w Krzyżu
Z odległych czasów przetrwały do dzisiaj najczęściej przedmioty wykonane z kamienia. Osada w Krzyżu jest jednak inna. Ze względu na szczególne warunki przyrodnicze, archeolodzy odkryli tam rzeczy wykonane z kości, poroża, drewna i innych surowców roślinnych.
Ówcześni mieszkańcy Krzyża mieszkali nad starorzeczem Noteci, stale wypełnionym wodą. Traktowali je jako śmietnik, do którego wyrzucali wszystko, co nie było im potrzebne. Pozostałości ich codziennego życia zagłębiały się w osadach na dnie i przetrwały do dzisiaj. Dzięki temu archeolodzy mogli wydobyć z bagien zachowane resztki pożywienia, kości i poroża upolowanych zwierząt, wykonane z nich topory, fragmenty broni łowieckiej, a nawet wytwory sztuki.
Wyjątkowym znaleziskiem było odkrycie czaszki około 40-letniej kobiety, którą najprawdopodobniej specjalnie złożono w starorzeczu. Jest to najstarsza znana do dzisiaj mieszkanka Krzyża Wielkopolskiego i całej Wielkopolski. Żyła 10 tysięcy lat temu, miała ciemną skórę i niebieskie oczy.