Siedem ambulansów trafi do Ukrainy. Zakup sfinansowało województwo wielkopolskie

Do obwodu charkowskiego w Ukrainie trafi siedem ambulansów. W środę, 6 grudnia odbyło się spotkanie, podczas którego Marek Woźniak, marszałek wielkopolski, przekazał pojazdy regionowi partnerskiemu województwa.

„Siła partnerstwa – Wielkopolska dla obwodu charkowskiego” to hasło towarzyszące spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim. Podczas niego odbyło się przekazanie ambulansów, które trafią na Charkowszczyznę.

– Finalizujemy dziś projekt, który rozpoczęliśmy na początku tego roku. Chcieliśmy wtedy w znaczący, materialny sposób wesprzeć Ukrainę, który zmaga się na co dzień z rosyjską agresją. Solidaryzujemy się z tym heroicznym wysiłkiem narodu ukraińskiego w obronie wolności. Zdajemy sobie sprawę, jak ogromne są straty ludzkie i materialne – podkreślił Marek Woźniak, marszałek wielkopolski. – W pierwszych tygodniach wojny entuzjastów pomocy było wielu, w Polsce pojawił się wtedy wielki, społeczny ruch pomocy uchodźcom ukraińskim. Niestety po wzniosłych chwilach następuje szara codzienność, która już nie jest tak bogata w działania. Dlatego teraz chcieliśmy dać wyraźny sygnał, że pomoc nadal jest potrzebna – dodał.

Woźniak zaznaczył, że po rozmowach na początku tego roku z ambasadorem Ukrainy w Polsce, Wasylem Zwaryczem, na pierwszy plan wybiła się pomoc medyczna dla Ukrainy. – Strona polska przekazała wiele używanych pojazdów, ale my chcieliśmy dać nowy sprzęt – stwierdził. Marszałek przyznał również, że na przekazaniu karetek pomoc dla Ukrainy się nie skończy.  – To nie jest nasze ostatnie słowo. W Wielkopolsce jesteśmy organicznikami, wiemy, że jeśli chce się osiągnąć sukces i zwycięstwo, trzeba być upartym, konsekwentny, być długodystansowcem – podkreślił.

Pomoc dla okręgu partnerskiego

W przyszłym roku Wielkopolska ma pomóc ukraińskim partnerom z obwodu charkowskiego w stworzeniu centrum dla weteranów.

– To, że w obwodzie charkowskim pojawi się siedem nowych karetek, będzie ogromnym wsparciem, a także informacją dla naszego wspólnego wroga, że stoimy razem – Polska i Ukraina, ramię w ramię. Chciałbym podziękować wszystkim Wielkopolanom za ogromne serce i solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Po długim dystansie będzie wspólna, szczęśliwa meta – powiedział Zwarycz.

Tetiana Jehorowa-Łucenko podkreśliła, że Wielkopolska i Charkowszczyzna udowodniły, czym jest partnerstwo i wzajemne wsparcie. – Marszałek Marek Woźniak jest naszym potężnym sprzymierzeńcem w Europejskim Komitecie Regionów i w innych instytucjach europejskich – zapewniła.

Podczas spotkania Woźniaka z ambasadorem Zwaryczem 4 stycznia, marszałek zadeklarował chęć przekazania konkretnej pomocy rzeczowej i humanitarnej oraz wsparcie zaplecza medycznego stronie ukraińskiej. Samorząd Województwa Wielkopolskiego zabezpieczył na ten cel 5 mln zł.

Po konsultacjach zadecydowano, że pomoc będzie przekazana w całości do obwodu charkowskiego, który jest regionem partnerskim Wielkopolski w Ukrainie od 2002 r., i że będą to karetki z wyposażeniem.

Zakupionych zostało siedem ambulansów typ B Volkswagen Crafter, wyposażonych m.in. w urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, defibrylatory, nosze główne z transporterami czy przenośne ssaki elektryczne.

Zobacz też: Myśleli, że leży na mrozie, bo jest nietrzeźwy. Zareagowała jedna osoba

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl