Setki tysięcy ludzi na Enea Stadionie. Operator stadionu miejskiego podsumował rok

Ponad 750 tysięcy gości i 217 wydarzeń w 2023 roku na Enea Stadion. Liczby robią wrażenie a zarządcy stadionu zapowiadają, że 2024 rok będzie jeszcze lepszy.

Enea Stadion podsumowuje rok

Największą frekwencję w 2023 roku zrobiły 23 mecze zespołu Lecha Poznań. Na trybunach zasiadało wówczas blisko 600 000 kibiców i oznacza to najwyższą frekwencję na boiskach Ekstraklasy. Stadion, sześciokrotnie, zapełniał się ponad 30 000 widownią, a do historii przejdą na pewno wiosenne, pucharowe potyczki z Bodo/Glimt, Djurgarden i włoską Fiorentiną.  

Należy nadmienić, iż blisko 20 000 osób postanowiło zwiedzić stadion w ramach indywidualnych, jak i grupowych wycieczek, naocznie poznając szatnie, muzeum KKS Lech Poznań czy przestrzenie biznesowe stadionu.

– Rok 2023 należy uznać za bardzo udany z punktu widzenia wykorzystania Stadionu i stanowi ambitny punkt odniesienia na  rok 2024 dla zespołu, którym kieruję. Liczę, że w nadchodzącym roku przebijemy pułap 100 000 uczestników w ramach eventów, przy czym zakładając ponad 120 000 widownię na dwóch koncertach Dawida Podsiadło, celujemy w granicę 220 000 gości na wydarzeniach niezwiązanych z rozgrywkami sportowymi na ENEA Stadionie. Lechowi Poznań życzymy jeszcze wyższej frekwencji niż to miało miejsce w 2023 roku, co pozwoliłoby nam zbliżyć się do granicy 900 000 gości w roku kalendarzowym – podkreśla Rafał Wrzeszcz, prezes zarządu Stadionu Poznań Sp. z o.o.

Ponad 60 000 ludzi bawiło się na koncertach organizowanych w stadionowym klubie muzycznym B17. Natomiast niemal 30 000 wzięło udział w konferencjach oraz firmowych eventy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także akcje społeczne, kierowane do seniorów w ramach Przeglądów Działalności Artystów III Wieku, Warsztatów Tańca z Różnych stron Świata, czy corocznych Wyborów Miss III Wieku.

– Bardzo ważnym miejscem na naszej stadionowej mapie jest klub muzyczny B17. To na jego scenie w 2023 r. wystąpiły gwiazdy europejskiego i światowego formatu takie jak Rival Sons czy Billy Talent. Nie zabrakło oczywiście także polskiej muzyki. Bajm, AVI Problem czy Nocny Kochanek, to tylko niektóre krajowej zespoły, które w 2023 roku gościły na scenie klubu muzycznego B17. Rok 2024 też zapowiada się koncertowo. W pierwszej połowie 2024 roku klub B17 będzie gościł takich wykonawców jak Vito Bambino, Peja czy Dawid Kwiatkowski. Nie należy zapominać, że przestrzeń i otoczenie stadionu, to idealne miejsce na firmowe pikniki. Nasze możliwości w tej materii są nieograniczone, a przestrzeń wokół stadionu pozwoli na zorganizowanie wydarzeń tematycznych, pikników rodzinnych czy nawet tych z czworonogami. W tym roku będziemy mogli również zaproponować naszym klientom wydarzenie premium, ale o tym więcej będziemy mogli powiedzieć chwilę później – mówi Małgorzata Sak dyrektor ds. hospitality Spółki Stadion Poznań.

W 2023 roku odświeżono także wystrój m.in. restauracji i baru sportowego, działającego obecnie pod nazwą MasterLech Sport Bar. Otwarto nową przestrzeń gastronomiczną w strefie Gold na trybunie nr 1 ze strefą live cooking. Rozpoczął się także remont kiosków na trybunach stadionu. Przebudowana ma być także przestrzeń eventowej na trybunie 3.

– Finalnie, 2023 rok, to także pozyskanie partnera strategicznego w zakresie nazwy Stadionu, czyli największego wielkopolskiego przedsiębiorstwa Enea SA, przedłużenie umów z kluczowymi parterami stadionu – CEDC, Coca-Colą oraz Kompanią Piwowarską oraz kluczowymi najemcami powierzchni biurowych. Obecnie intensywnie pracujemy nad dalszym poszerzeniem listy parterów. Wszystkie te działania mają zapewnić stabilne finansowanie podstawowej działalności spółki – dodaje Rafał Wrzeszcz, prezes zarządu Stadionu Poznań Sp. z o.o.

W 2024 na Enea Stadionie odbędą się dwa duże koncerty Dawida Podsiadło i wrześniowy Please, Stand Up. Potwierdzonych jest 17 meczów Lecha Poznań w ramach rozgrywek ligowych i Pucharu Polski.

750 000 gości odwiedziło w 2023 roku poznański Enea Stadion
750 000 gości odwiedziło w 2023 roku poznański Enea Stadion / fot. źródło: Stadion Poznań Sp. z o.o.

Czytaj także: Duże udogodnienie dla kierowców. Można wykupić e-identyfikator strefy parkowania

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl