Kraj

Rząd kupuje 155 luksusowych aut

Instytucja odpowiedzialna m.in. za zakupy dla ministerstw Centrum Obsługi Administracji Rządowej ogłosiło przetargi, w sumie, na 155 nowych samochodów dla ministerstw i innych rządowych instytucji. Wśród zamawianych aut będą m.in. limuzyny o mocy niemal 300 koni z napędem na cztery koła.

 

RZĄD INWESTUJE. W AUTA

Nowe auta trafią w sumie do kilku ministerstw i innych rządowych instytucji takich jak m.in. GDDKiA. Co ciekawe, najbardziej luksusowe auta mają trafić do podmiotu, który organizuje przetargi, czyli Centrum Obsługi Administracyjnej Rządu a z nich trafią prosto do kancelarii premiera. Potężne, luksusowe i niezwykle drogie auta trafią więc do obsługi premiera i jego urzędników. Pozostałe urzędy dostaną bardzo różne samochody od zwykłych osobówek po suvy.  W ogłoszeniu o przetargu znajdujemy szczegółowe opisy zamawianych aut, np. dla jednej z instytucji zamawianych jest 12 suvów ale znajdujących się w klasie C ze 150 końmi mechanicznymi i z napędem na cztery koła, inne grupy to np. 5 samochodów z segmentu D o mocy 170 koni mechanicznych – elektrycznych, z innego jeszcze opisu wynika, że kolejnych 6 samochodów musi mieć napęd na cztery koła, 180 koni mechanicznych ale także automatyczną skrzynię. Ministerstwa chcą też kupić busy i kombi.

ROK DO ROKU

To już kolejny rok gdy władza kupuje auta dla swoich instytucji. W 2021 rząd PiS zdecydował o zakupie aut dla urzędów za ponad 30 mln złotych. Kupiono wtedy nieco ponad 300 pojazdów dla 70 instytucji.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl