Ryszard Krynicki honorowym obywatelem Poznania

Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania odebrał Ryszard Krynicki. Podczas uroczystej sesji rady miasta w ratuszu, wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.  Wszystko w dzień imienin patronów Poznania, św. Piotr i św. Pawła. 

Honorowym Obywatelem Miasta Poznania w 2018 roku został Ryszard Krynicki – poeta, tłumacz i wydawca. Ryszard Krynicki zaliczany jest do najwybitniejszych poetów Nowej Fali, a jego twórczość tłumaczona jest na wiele języków. Współtworzone przez niego wydawnictwo a5 specjalizuje się w wydawaniu książek poetyckich.

Tytuły i statuetki Zasłużonych dla Miasta Poznania 2018 roku odebrali:

Henryk Rozmiarek, zawodnik a później trener piłki ręcznej. Jest do tej pory jedynym piłkarzem ręcznym w historii Polski, który był uczestnikiem trzech kolejnych igrzysk olimpijskich.

Profesor Roman Słowiński, założyciel i kierownik Zakładu inteligentnych Systemów Wspomagania Decji w Instytucie informatyki Politechniki Poznańskiej. Jest twórcą szkoły naukowej „inteligentnego wspomagania decyzji”, która łączy badania operacyjne, inteligencję obliczeniową i nowe technologie informatyczne. Jest też autorem oryginalnej metodyki wspomagania decyzji, za która otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, nazywaną polskim Noblem.

Profesor Józef Stasiński, artysta specjalizujący się w medalierstwie, autor plakiet, rzeź, płaskorzeźb i pomników monumentalnych. Do jego najbardziej znanych dzieł należy Wielki Pomnik Ofiar Faszyzmu, który znajduje się w miejscu byłego obozu hitlerowskiego w Chełmnie nad Nerem. Jego dzieła wystawiane były we wszystkich większych miastach Polski, a także za granicą.

Zenon Wechman, zaangażowany patriota, wieloletni wiceprezes i prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz przewodniczący Wojewódzkiej Rady kombatantów i Osób Represjonowanych. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Tytuł przyznano również Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Organizacja skupia ponad 2,5 tysiąca członków w 84 kołach, a siedziba jej zarządu głównego znajduje się w Poznaniu. Towarzystwo kultywuje pamięć i krzewi wiedzę o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim i popularyzuje wartości, które przyświecały bohaterskim czynom i życiu powstańców.

Laureatem XXVIII Nagrody Naukowej Miasta Poznania został prof. Edward Balcerzan, literaturoznawca, poeta, prozaik, tłumacz i eseista. Jego dorobek naukowy niewiele ma sobie równych pod względem doniosłości w polskiej powojennej nauce o literaturze.  Dzięki swoim studiom teoretycznym badacz ten stał się współtwórcą zrodzonej w latach 60. XX wieku szkoły strukturalno-semiotycznej, która rozsławiła Poznań jako ośrodek badań humanistycznych.

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymał Lech Raczak, reżyser teatralny. Zdecydowała o tym kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Romana Kubickiego, która doceniła wybitne osiągnięcia  laureata w dziedzinie teatru oraz jego „przywracanie wiary w to, że sztuka ma zdolność przenoszenia nas z doraźnej rzeczywistości do świata uniwersalnego”.

Nagrodą Sportową Miasta Poznania zostali uhonorowani: Monika Michalik, zapaśniczka i zawodniczka WKS Grunwald Poznań oraz Jerzy Wybieralski, trener hokeja na trawie – również z WKS Grunwald Poznań.

 

kontakt

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl