Ruszyła rozbiórka lodowiska Bogdanka. Zobacz zdjęcia

W 2023 roku ma ruszyć budowa wyczekiwanego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Najpierw trzeba jednak przygotować teren pod nowy budynek. Już ruszyła rozbiórka znajdującego się tam lodowiska Bogdanka.

CIEKAWA HISTORIA

Bogdanka była pierwszym sztucznym lodowiskiem, jakie powstało na terenie Poznania. Obiekt został uruchomiony w 1967 roku na zapleczu rzeźni. To z niej lodowisko pobierało amoniak, który służył jako środek chłodzący. Pierwszy mecz towarzyski rozegrały tam reprezentacje Polski i NRD, który 17 grudnia goście jednak wygrali 3:0.

ZAGROŻENIE WYCIEKU

Odbywały się tam głównie lekcje WF. Funkcjonowała tam również szkółka łyżwiarstwa figurowego i amatorski klub hokejowy. W 1994 roku lodowisko zostało zamknięte, ponieważ istniało zagrożenie wycieku amoniaku z instalacji. W tym samym czasie zamknęła się również rzeźnia, przez co przyszłość obiektu stanęła pod znakiem zapytania. W przez jakiś czas teren ten służył jako plac manewrowy dla kandydatów na kierowców.

SŁUŻYŁO MIESZKAŃCOM

Lodowisko ponownie zaczęło służyć poznaniakom w 2005 roku. Wykorzystywało początkowo jednak połowę, a później trzy czwarte dostępnej tafli. Obiekt cieszył się sporą popularnością wśród mieszkańców. 4 listopada 2020 roku Miasto zadecydowało jednak o jego zamknięciu. Właśnie ruszyła jego rozbiórka. W miejscu tym ma stanąć Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl