Dzisiaj ruszyła rekrutacja do szkół podstawowych dla dzieci, które od września pójdą do pierwszej klasy. Sprawdź jakie są kryteria i do kiedy można złożyć wniosek.
Rekrutacja do szkół podstawowych Poznań
W trakcie rekrutacji do szkół podstawowych w Poznaniu, dzieci mieszkające w konkretnym obszarze mają pierwszeństwo przyjęcia do szkoły w swojej okolicy. Oznacza to, że nie muszą one brać udziału w procesie rekrutacji, ale ich rodzice muszą je jednak oficjalnie zarejestrować w wybranej placówce. Natomiast dla dzieci spoza tego obszaru, które również chciałyby uczęszczać do danej placówki, wymaga się rekrutacji. W takim przypadku muszą one wziąć udział w procesie wyboru szkoły spośród tych, które posiadają wolne miejsca.
Dzieci, które chcą zapisać się do szkoły poza obszarem swojego zamieszkania, muszą podczas składania wniosku wskazać szkoły uszeregowane od najbardziej do najmniej preferowanych. Konieczne jest także określenie typu oddziału, czy to ogólnodostępnego, sportowego lub integracyjnego. Każde dziecko może wybrać maksymalnie trzy placówki.
Jakie są kryteria?
Kryteria oceny podczas procesu rekrutacji do szkół podstawowych w przypadku dzieci, które nie zapisują się do szkoły obwodowej, są następujące:
- Opodatkowanie w Poznaniu: Jeśli oboje rodzice/opiekunowie płacą podatki w Poznaniu, albo gdy rodzic/opiekun samotnie wychowujący dziecko jest opodatkowany w tym mieście – 13 punktów.
- Zamieszkanie w Poznaniu: Jeżeli kandydat mieszka na terenie Poznania – 10 punktów.
- Rodzeństwo w tej samej placówce: Jeśli dziecko ma rodzeństwo, które już uczęszcza lub będzie uczęszczać do tej samej szkoły – 7 punktów.
- Uczęszczanie do przedszkola w danej szkole: Jeżeli kandydat wcześniej uczęszczał do oddziału przedszkolnego w danej szkole lub do przedszkola prowadzonego przez Miasto Poznań, znajdującego się w tym samym budynku co szkoła podstawowa – 6 punktów.
- Preferencja klasy integracyjnej: Wyrażenie preferencji przez kandydata dla klasy integracyjnej – 3 punkty.
- Wielodzietność rodziny kandydata: W przypadku, gdy rodzina kandydata jest wielodzietna – 2 punkty.
W przypadku oddziałów sportowych, kandydaci są oceniani pod względem:
- Stanu zdrowia: Potwierdzenie bardzo dobrego stanu zdrowia przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
- Zgody rodziców: Pisemna zgoda rodziców/prawnych opiekunów na uczęszczanie dziecka do oddziału sportowego.
- Wyników próby sprawności fizycznej: Uzyskanie pozytywnych wyników w próbie sprawności fizycznej.
W przypadku równorzędnych wyników na pierwszym etapie, brane są pod uwagę dodatkowe kryteria określone w ustawie Prawo oświatowe. Takie jak wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata lub jego rodziców, samotne wychowywanie dziecka, czy objęcie dziecka pieczą zastępczą. Każde z tych kryteriów ma taką samą wartość – 5 punktów.
Wniosek do klasy sportowej należy złożyć wcześniej. Dziecko będzie musiało przystąpić do próby sprawności fizycznej. Dokładny termin zostanie podany przez szkołę prowadzącą rekrutację do oddziału sportowego.
Do kiedy trwa rekrutacja?
Proces rekrutacji do szkół podstawowych trwa od 8 do 24 kwietnia. Lista uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona 30 kwietnia o godzinie 12.00. Jeśli po zakończeniu tego procesu jakieś szkoły pozostaną z wolnymi miejscami, rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, która ruszy 3 czerwca. W przypadku, gdy dziecko nie zostanie przyjęte do żadnej z wybranych szkół, automatycznie otrzyma miejsce w szkole obwodowej.
Informacje dotyczące obwodów szkół podstawowych w Poznaniu można znaleźć na stronie GEOPOZ-u lub w planie miasta. Aby zarejestrować swoje dziecko na rekrutację, należy kliknąć [TUTAJ]. Wszelkie potrzebne dokumenty można uzyskać, odwiedzając [TUTAJ].