Ruszył Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Uczniowie będą mogli ocenić swoją szkołę

5 lutego ruszyła czwarta edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W tym roku akcja otrzymała po raz pierwszy aż trzy patronaty instytucji rządowych i państwowych: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzeczniczki Praw Dziecka. Jest to pierwszy projekt na rzecz społeczności LGBTQ+ z tak dużym wsparciem państwa.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to szerokie badanie społeczne, w którym młodzi ludzie wskazują najbardziej przyjazne, otwarte, tolerancyjne i bezpieczne szkoły. Celem Rankingu jest wzmocnienie głosu osób uczniowskich oraz promocja dobrych praktyk dla szkół. Tegoroczna edycja odbywa się w nowej formule. Hasło to: „Szkoła Zaufania”. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzyma na koniec kwietnia szkolne tarcze z napisem “Szkoła Zaufania”.

Uczniowie swoje głosy mogą oddawać do 12 kwietnia. – Oceniają szkoły pod względem przyjazności, tolerancji, wsparcia nauczycieli i sytuacji, która tam panuje. Później my te wyniki podsumujemy i podstawie odpowiedzi uczniów, wybierzemy i nagrodzimy szkoły, które zostaną ocenione najwyżej – powiedziała Alicja Kaleta z Fundacji GrowSPACE.

Młode osoby w ankiecie odpowiadają na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+. Będą też pytane o tytułowe zaufanie do własnej szkoły, do grona pedagogicznego. Wreszcie, zaufanie to także kredyt zaufania – dla rządzących do poprawy sytuacji i walki z przemocą rówieśniczą na następne lata. Wyniki będą ogłoszone w ostatnim tygodniu kwietnia.

W ubiegłym roku uwzględniono dziesięć wielkopolskich szkół

W trzeciej edycji rankingu zagłosowało prawie 20 tys. osób w całej Polsce. Z kolei 30 proc. wszystkich placówek ponadpodstawowych, które wzięło udział w badaniu, zlokalizowanych było w Wielkopolsce.

W rankingu uwzględniono dziesięć szkół z Wielkopolski: XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Romka Strzałkowskiego w Poznaniu, Liceum Ogólnokształcące Spark Academy w Poznaniu, Liceum Akademickie linde.edu.pl w Poznaniu, Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu, VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu, II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie, I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Zobacz też: Męskie Granie 2024. Na ten festiwal bilety wyprzedają się, zanim ogłoszą pełny line-up. Kiedy sprzedaż?

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl