Rusza nowy sezon roweru miejskiego

1 marca, uruchomione zostaną stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego. System bez-stacyjny, czwartej generacji, ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie marca.

O północy z czwartku na piątek rozpocznie się ósmy sezon PRM. Z dniem 1 marca uruchomiony zostanie znany już poznaniakom system trzeciej generacji (3G). W drugiej połowie marca użytkownicy będą mogli korzystać z rowerów czwartej generacji (4G), które — od tego sezonu — wzbogacą system PRM.

Liczymy na to, że w związku z rozbudową Poznańskiego Roweru Miejskiego również w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, padnie kolejny rekord liczby wypożyczeń. Powinna się do tego przyczynić dostępność kilkuset nowych rowerów bez-stacyjnych czwartej generacji — mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Co istotne, od sezonu 2019 zmieni się wysokość tzw. opłaty inicjalnej. Aby móc wypożyczyć rower miejski, trzeba będzie mieć na koncie co najmniej 20 zł. Natomiast nie ulegnie zmianie taryfa opłat — darmowe będzie wypożyczenie roweru na czas do 20 minut, a dla posiadaczy ważnych biletów okresowych na strefę A na karcie PEKA — do 30 minut.

Sezon roweru miejskiego będzie trwać od początku marca do końca listopada, choć może zostać przedłużony o jeden miesiąc. Wynika to z umowy z operatorem, spółką NB Poznań. Od 2020 roku w przypadku rowerów trzeciej generacji możliwe będzie wydłużenie sezonu nawet o trzy miesiące, czyli w praktyce sezon będzie trwał cały rok.

W ubiegłorocznym sezonie (marzec-listopad) poznaniacy i turyści skorzystali z poznańskich rowerów miejskich ponad 1,65 miliona razy. To średnio 4 wypożyczenia na minutę przez cały czas trwania sezonu. W 2018 roku w systemie zarejestrowało się niemal 50 tysięcy nowych użytkowników, a ich ogólna liczba zbliżyła się do 150 tysięcy.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl