Ruszył Ethno Port. Po raz pierwszy koncerty w parku w Poznaniu. Bilety za 5 zł

Ethno Port w Poznaniu to coroczny festiwal, który tym razem odbędzie się też m.in. w parku Adama Mickiewicza. Wydarzenie, które odbywa się po raz szesnasty, obfitować będzie w ponad 40 atrakcji. W tym 14 niezwykłych koncertów zespołów z różnych zakątków globu oraz warsztaty muzyczne prowadzone przez zaproszonych artystów. Festiwal oferuje również Małe ETHNO, czyli specjalne propozycje dla dzieci oraz akcje społeczne. To niepowtarzalna okazja do wsłuchania się w świat. Festiwal trwa od 23 do 25 czerwca.

– Chciałbym podkreślić, że po raz pierwszy w historii festiwalu, występy będą odbywać się w parku Mickiewicza. Zapraszamy mieszkańców Poznania na koncerty, które będą dostępne w bardzo przystępnej cenie – tylko 5 złotych. Chcemy, aby ludzie mieli możliwość poznania różnorodności świata i oswojenia się z nią – powiedział Andrzej Maszewski, jeden z organizatorów festiwalu Ethno Port.

Ethno Port po raz 16.

Ethno Port to nie tylko wieczorne koncerty, ale również bogaty program wydarzeń w ciągu dnia. Park Adama Mickiewicza stanie się areną nie tylko dla plenerowej sceny, z której rozbrzmiewać będą koncerty, ale także miejsce kiermaszu, spektakli i spotkań. Przy wspólnym posiłku będzie można spotkać się z Kobietami Wędrownymi i spróbować czeczeńskich potraw, a także rozmawiać na różne tematy w przyjaznej atmosferze pełnej otwartości. Dla uczestników festiwalu przygotowano także wypożyczalnię gier sportowych i towarzyskich oraz sesję ethnojogi, która zapewni chwile relaksu i odprężenia.

Ethno Port to wydarzenie dla całych rodzin, dlatego warto wybrać się do parku wraz z najbliższymi. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji, takich jak spektakl Teatru Mozaika „Opowieści Wielkiej Drogi”, baśniowe opowiadanie „W krainie zajęcy i smoków” w języku polskim i ukraińskim oraz „Opowieści drzew”. Młodzież i dorośli będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach wyplatania koszyków oraz tworzenia komiksów z udziałem Maxa Skorwidra. Podczas nich poruszone zostaną tematy murów i granic, i tego, czy faktycznie są potrzebne.

– Wychowałam się w Irlandii, gdzie zostałem wyedukowany na temat różnorodności kulturowej. To właśnie tam zgłębiałam repertuar z różnych kręgów, prezentując muzykę z Turcji, Armenii, Syrii i innych regionów. Było to niezwykłe doświadczenie poznawania tych kultur – opowiadał Rusan Filiztek.

Nie tylko koncerty

Ethno Port wychodzi również poza granice i stawia czoła różnym wyzwaniom społecznym. W ramach festiwalu odbędą się spotkania „Promigracyjne sojusze”, które skoncentrują się na aktualnych problemach społecznych. Wydarzenia te zostały przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat, Centrum Badań Migracyjnych na UAM, Salam Lab – Stowarzyszeniem Laboratorium Działań dla Pokoju oraz niezależnymi badaczami. W programie znalazł się pokaz filmu Tyagi Pallava „Some of the Others” oraz panel dyskusyjny, podczas którego omówione zostaną trudności, z jakimi borykają się uchodźcy z Ukrainy, a także problem handlu ludźmi.

– Staramy się utrzymać atmosferę radości, ale nie możemy również pominąć dwóch bardzo ważnych tematów. Po pierwsze, wojna w Ukrainie, co przyczyniło się do obecności wielu artystów z tego regionu na naszym festiwalu. Ci artyści wciąż żyją w trudnych warunkach, a ich sztuka staje się głosem problemów, z jakimi się borykają. Drugim tematem jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, które pomagają ludziom uwięzionym na wschodniej granicy Polski, na granicy z Białorusią. To ogromna tragedia dla tych, którzy próbują dotrzeć do Europy, ale są zatrzymani. Jesteśmy bardzo poruszeni tym problemem od dłuższego czasu i staraliśmy się, aby nikt o nim nie zapomniał. Często jest łatwo przyzwyczaić się do naszej codzienności, ale warto pamiętać o tych dramatycznych sytuacjach – powiedział Andrzej Maszewski.

W Holu Wielkim CK Zamek będzie można podziwiać portrety ukraińskich kobiet, które rozpoczęły nowe życie w Poznaniu, uciekając przed wojną. Wystawa „TU / MY – SĄSIADKI”. Na terenie festiwalu będzie również punkt DIY. W nim będzie można stworzyć ekologiczną pamiątkę z festiwalu poprzez nadruk na bawełnianej koszulce. Ponadto, przed wejściem do Zamku odbędzie się polsko-syryjska garażówka, a dochód z niej zostanie przekazany na rzecz ofiar trzęsienia ziemi.

Różne kultury

Ethno Port to nie tylko odkrywanie różnych kultur, ale przede wszystkim wspaniała podróż dźwiękami. Oprócz 14 koncertów festiwal oferuje trzy warsztaty, które pozwolą zgłębić tajniki śpiewu i rytmu. Maria Mazzotta z Włoch, grupa Ndima z Kongo Brazzaville oraz Zene’t Panon z Reunion poprowadzą warsztaty, które na pewno zadowolą wszystkich poszukiwaczy muzycznych wrażeń.

– Pochodzimy z Kongo. Moi rodzice są katolikami. Zostałem przez nich zaadoptowany. Uczyłam się i studiowałam, co pozwoliło mi zostać etnologiem. Nasza kapela istnieje od 2012 roku. Chcemy podróżować po świecie i pokazywać naszą kulturę oraz promować naszą muzykę. Szczególnie pokazać polifoniczne pieśni Pigmejów – mówił artysta z zespołu NDIMA (Kogo-Brazzaville).

W programie nastąpiła zmiana. Planowana premiera Common Routes została przeniesiona na następny rok. A w tym roku wystąpią trzy artystki związane z projektem, reprezentujące odrębny program pod szyldem „Com’on Girls”. Na scenie zaś wystąpi Nasta Niakrasava, Malwina Paszek i Ulyana Tobera.

– Mamy świadomość tego, co się dzieje na świecie, w tym w Ukrainie. Chcemy wyrazić nasze wsparcie dla nich poprzez naszą muzykę i dać im pozytywną energię. Widzimy, że Polska aktywnie angażuje się w pomoc dla Ukrainy, dlatego chcemy dołączyć i poprzez muzykę dać dzieciom, które cierpią trochę radości i światła – mówił jeden z artystów z grupy Zene’t Panon z wyspy Reunion.

Organizatorzy Ethno Port zapraszają wszystkich miłośników muzyki, tańca i rozmów do nowo odremontowanego Blue Note, gdzie każdego wieczoru festiwalowego wybrzmią sety didżejskie.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie Ethno Portu.

Ethno Port w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Kolorowy korowód łodzi i pokaz teatru ognia nad Wartą. Poznańskie Wianki wracają

1

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl