Rozpoczęły się prace porządkowe na terenie poznańskiej Sołtysówki. Jak informuje Jacek Maleszka, zastępca dyrektorki Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, inwestor uzyskał pozwolenia na usunięcie części budynków gospodarczych przy ul. Głogowskiej 37.
W tym miejscu Łazarz jest zabudowany dużymi, reprezentacyjnymi kamienicami. Z drobnym wyjątkiem, którym jest budynek z 1902 r., wykończony różnokolorową cegłą klinkierową. Sołtysówka Adama Jeskego, dom ostatniego sołtysa Świętego Łazarza przed włączeniem wsi do miasta, jest bogata w detale architektoniczny, zwieńczony niewysoką wieżyczką.
Od ulicy budynek jest ogrodzony płotkiem z żeliwa. Towarzyszyły mu dwa budynki gospodarcze. Teraz jeden z nich – stróżówka – został wyburzony.
Rozpoczęły się prace porządkowe
O wyburzeniu stróżówki napisał w mediach społecznościowych radny osiedla, Roman Modrzyński. „Dziś rozebrano budynek gospodarczy – stróżówkę, trwają prace porządkowe na tyłach działki, usunięto także elementy muru granicznego” – poinformował.
Jak informuje Jacek Maleszka, zastępca dyrektorki Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, inwestor uzyskał pozwolenia na usunięcie części budynków gospodarczych przy ul. Głogowskiej 37, w tym stróżówki zlokalizowanej bezpośrednio przy ulicy. – Obiekty przeznaczone do usunięcia są wtórne i nie są związane z historycznym zagospodarowaniem terenu. Usunięcie budynku stróżówki (parterowy obiekt przy bramie) było jednym z elementów nakazu konserwatorskiego nr 2/2022, nałożonego na właściciela. Dawna stajnia i budynek gospodarczy (historycznie i stylistycznie związane z Sołtysówką) nie są objęte pozwoleniami i nie zostały przeznaczone do rozbiórki – zaznacza.
Maleszka przypomina, że budynek Sołtysówki jest indywidualnie wpisany do rejestru zabytków. – W związku z tym nie ma możliwości jego rozbiórki bez wcześniejszego wykreślenia z rejestru, o czym decyzję może podjąć wyłącznie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Taki wniosek nie był składany do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Inwestor uzyskał natomiast pozwolenie konserwatorskie na zabezpieczenie dachu – dodaje.
Poznańska sołtysówka
Przypomnijmy, we wrześniu 2011 r. w wyniku podpalenia Sołtysówka uległa znacznym uszkodzeniom. W kolejnym roku wystawioną ją na sprzedaż za 5,5 miliona złotych. W 2013 r. miejski konserwator zabytków przekazał, że z uwagi na dużą wartość historyczną obiektu podjęte zostaną działania restauracyjne. Nie przyniosły one jednak rezultatów, a w 2018 r. cena sprzedaży obiektu spadła do 2,9 mln zł.
Obecnie właścicielem jest warszawska spółka Realvest Głogowska. W 2021 r. Miejski Konserwator Zabytków wydał zalecenia pokontrolne określające podstawowe prace mające na celu zabezpieczenie sołtysówki. W lutym 2023 r. wydano natomiast zgodę na przeprowadzenie prac budowlanych.