Rozpoczęły się prace przy Sołtysówce. Wyburzono budynek gospodarczy

Rozpoczęły się prace porządkowe na terenie poznańskiej Sołtysówki. Jak informuje Jacek Maleszka, zastępca dyrektorki Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, inwestor uzyskał pozwolenia na usunięcie części budynków gospodarczych przy ul. Głogowskiej 37.

W tym miejscu Łazarz jest zabudowany dużymi, reprezentacyjnymi kamienicami. Z drobnym wyjątkiem, którym jest budynek z 1902 r., wykończony różnokolorową cegłą klinkierową. Sołtysówka Adama Jeskego, dom ostatniego sołtysa Świętego Łazarza przed włączeniem wsi do miasta, jest bogata w detale architektoniczny, zwieńczony niewysoką wieżyczką.

Od ulicy budynek jest ogrodzony płotkiem z żeliwa. Towarzyszyły mu dwa budynki gospodarcze. Teraz jeden z nich – stróżówka – został wyburzony.

Rozpoczęły się prace porządkowe

O wyburzeniu stróżówki napisał w mediach społecznościowych radny osiedla, Roman Modrzyński. „Dziś rozebrano budynek gospodarczy – stróżówkę, trwają prace porządkowe na tyłach działki, usunięto także elementy muru granicznego” – poinformował.

Jak informuje Jacek Maleszka, zastępca dyrektorki Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, inwestor uzyskał pozwolenia na usunięcie części budynków gospodarczych przy ul. Głogowskiej 37, w tym stróżówki zlokalizowanej bezpośrednio przy ulicy. – Obiekty przeznaczone do usunięcia są wtórne i nie są związane z historycznym zagospodarowaniem terenu. Usunięcie budynku stróżówki (parterowy obiekt przy bramie) było jednym z elementów nakazu konserwatorskiego nr 2/2022, nałożonego na właściciela. Dawna stajnia i budynek gospodarczy (historycznie i stylistycznie związane z Sołtysówką) nie są objęte pozwoleniami i nie zostały przeznaczone do rozbiórki – zaznacza.

Maleszka przypomina, że budynek Sołtysówki jest indywidualnie wpisany do rejestru zabytków. – W związku z tym nie ma możliwości jego rozbiórki bez wcześniejszego wykreślenia z rejestru, o czym decyzję może podjąć wyłącznie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Taki wniosek nie był składany do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Inwestor uzyskał natomiast pozwolenie konserwatorskie na zabezpieczenie dachu – dodaje.

Poznańska sołtysówka

Przypomnijmy, we wrześniu 2011 r. w wyniku podpalenia Sołtysówka uległa znacznym uszkodzeniom. W kolejnym roku wystawioną ją na sprzedaż za 5,5 miliona złotych. W 2013 r. miejski konserwator zabytków przekazał, że z uwagi na dużą wartość historyczną obiektu podjęte zostaną działania restauracyjne. Nie przyniosły one jednak rezultatów, a w 2018 r. cena sprzedaży obiektu spadła do 2,9 mln zł.

Obecnie właścicielem jest warszawska spółka Realvest Głogowska. W 2021 r. Miejski Konserwator Zabytków wydał zalecenia pokontrolne określające podstawowe prace mające na celu zabezpieczenie sołtysówki. W lutym 2023 r. wydano natomiast zgodę na przeprowadzenie prac budowlanych.

Zobacz też: Wieżowce w Poznaniu. Te budynki są najwyższe

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl